998 działa jak 112 – weekendowe podsumowanie służb

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego zanotowali w miniony weekend 167 wykroczeń drogowych, z czego niespełna 80 dotyczyło nadmiernej prędkości. Z tego powodu czterech kierowców straciło prawo jazdy na okres trzech miesięcy.

Niestety w ostatni weekend aż 14 osób wsiadło za kierownicę pod wpływem alkoholu, a dwie prowadziły samochód, nie posiadając do tego uprawnień. Od piątku do niedzieli na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 47 kolizji oraz jednego wypadku drogowego.

– Wypadek miał miejsce w Zawisnej. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że rowerzysta nie zachował należytej ostrożności podczas manewru wymijania innego rowerzysty, doprowadzając do zderzenia. W wyniku zdarzenia 50-latka kierująca jednośladem doznała obrażeń głowy i klatki piersiowej, przez co trafiła do szpitala, gdzie pozostała na leczeniu. Świadków zdarzenia prosimy o kontakt z Komendą Miejską Policji w Częstochowie – zaapelowała Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Zastępy strażaków z regionu częstochowskiego interweniowały w ciągu trzech ostatnich dni 38 razy. Były to głównie miejscowe zagrożenia związane z kolizjami i wypadkami drogowymi. Nie obyło się również bez pożarów.

– Odnotowaliśmy w tym czasie trzy pożary, w tym jeden alarm fałszywy w akademiku. W miejscowości Kościelec przy ul. Jana Pawła zabezpieczaliśmy lotnisko w Rudnikach, gdzie lądowała osoba chroniona przez rząd – poinformował st. kpt. Marcin Pudło z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie.

Warto dodać, że dziś (20 września) nastąpiła ważna zmiana dotycząca numerów alarmowych Straży Pożarnej w Częstochowie, o czym informowaliśmy pod koniec sierpnia.

– Dzwoniąc pod numer 998, dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a nie jak dotychczas do Państwowej Straży Pożarnej. Jest to program ujednolicania numerów alarmowych oraz kierowania ich do odpowiednich służb. Operator CPR przyjmując zgłoszenie na numer 112 lub 998 ma możliwość jednoczesnego alarmowania wszystkich służb, niezbędnych w danej sytuacji – dodał oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie.

Usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego ma pozwolić m.in. na szybsze powiadamianie i dysponowanie odpowiednich służb do konkretnych sytuacji alarmowych, w których największym wrogiem jest czas.

BNO

Skip to content