A więc wojna! – plenerowe widowisko historyczne w Opatowie

Około 70 rekonstruktorów z całej Polski, sprzęt militarny, efekty pirotechniczne i potańcówki w plenerze to tylko niektóre z atrakcji, na które mogli liczyć uczestnicy plenerowego widowiska historycznego, które w sobotę 8 września odbyło się w Opatowie. Tegoroczna VI edycja widowiska odbyła się pod hasłem „Pierwsze drogi ku niepodległości”. – Tegoroczna inscenizacja nawiązuje do konfrontacji jaka w listopadzie 1914 roku miała miejsce w miejscowości Krzywopłoty. Dzisiaj  Wystąpiły Legiony Józefa Piłsudskiego, które starły się z wojskami carskimi i austriackimi  – wyjaśnia współinicjator widowiska ks. Maciej Woszczyk, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Opatowie, od wielu lat mocno zaangażowany w działania rekonstrukcyjne.

Punktualnie o 17. 00 na Górze Opatów rozpoczęła się zacięta bitwa. Widowisko prowadził prof. Andrzej Olejko, historyk specjalizujący się w historii wojskowości, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Naukowiec wskazał, co drzemie w rekonstrukcjach historycznych. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie tego typu inscenizacjami, nasuwa się wniosek, że  tego narodowi jest chyba potrzeba.  Musi być coś na żywo: kurz, smród prochu, hałas, wyobraźnia. A Góra Opatowska jest z roku na rok coraz bardziej atrakcyjna – podkreśla prof. Olejko.

W inscenizacji wzięli także udział przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej 4 Pułk Legionów z Kielc oraz  Grupy Rekonstrukcyjnej II Brygada Legionów Polskich z Bochni.  Pomysłodawcą opatowskich widowisk z udziałem grup rekonstrukcyjnych jest też wójt Opatowa Bogdan Sośniak, który ma nadzieje, że tym podobne widowiska będą kontynuowane.

Pokaz zakończyło oddanie salwy honorowej na cześć poległych w trakcie walk wyzwoleńczych w roku 1914. W czasie walki można było ujrzeć sprzęt militarny, którym dysponowały w trakcie działań militarnych w I wojnie światowej Legiony Józefa Piłsudskiego. Ducha pola walki oddały wybuchy pirotechniki i kilkaset sztuk wystrzelonej amunicji oraz świece dymne i inne pirotechniczne symulacje.

Organizatorzy zgodnie podkreślają, że celem widowiska było przybliżenie historii dzieciom i młodzieży, pobudzenie refleksji czy wspomnień oraz obudzenie patriotyzmu.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content