Dziś, o godz. 18 w Kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi na wspólnej modlitwie zgromadzili się dziennikarze i ludzie mediów, z racji ich patronalnego święta św. Franciszka Salezego. Mszy świętej przewodniczył Arcybiskup Metropolita Wacław Depo, będący również Przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim Eucharystię sprawowali m.in.: ks. Mikołaj Węgrzyn – rektor kościoła rektorackiego, ks. Mariusz Frukacz – dyrektor referatu ds. Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, a także ks. Sebastian Kępa – prowadzący w Radiu Fiat cotygodniowe audycje “Meandry wiary”.

Licznie zgromadzonych przedstawicieli częstochowskich mediów przywitał ks. Mikołaj Węgrzyn, który podkreślił: Dzisiaj, w przed dzień liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego łączy nas ta wspólna troska,  za ludzi mediów, za świat przekazu medialnego. Troska o prawdę w życiu publicznym to jest własnie ta intencja szczególna naszej modlitwy, w której oprócz wielu księży […] uczestniczą również i dziennikarze, ludzie mediów zebrani w tej naszej świątyni. Przedstawiamy Panu Bogu tę wielką modlitwę, tą wielką naszą troskę. 

Arcybiskup Wacław Depo kilkukrotnie apelował, że nie możemy dać się okraść z Prawdy. Zaznaczał: Nie możemy więc dać się okraść z Prawy. Nie możemy dać się okraść z Ewangelii, z nadziei i radości wiary. Tak woła nieustannie Ojciec święty Franciszek, przybywając aż po krańce świata. Przekaz Prawdy Ewangelii odkrywanej w Chrystusie jest naszym obowiązkiem, ale zarazem rodzajem świadectwa, której jest dzisiaj potrzebne człowiekowi i światu bardziej niż kiedykolwiek dotąd. 

O Liturgię zatroszczyli się sami dziennikarze i przedstawiciele świata mediów. Wśród zgromadzonych na modlitwie nie zabrakło przedstawicieli naszej redakcji.

Po zakończonej Eucharystii dyrektor Referatu ds. Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej ks. Mariusz Frukacz przybliżył historię tego świętowania wspomnienia Franciszka Salezego: Ta nasza modlitwa za dziennikarzy, środowisko ludzi mediów zawsze w okolicach wspomnienia św. Franciszka Salezego, albo nawet w sam dzień wspomnienia patrona dziennikarzy ma swoją długą tradycje. Zawsze ta msza była w naszym kościółku. Organizował tę Mszę świętą przez wiele lat dla Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. Inf. Ireneusz Skubiś. Później ta Msza święta przybrała formę szerszą i organizował ją Wydział Środków Społecznego Przekazu. W tak trudnych czasach kiedy dziennikarze muszą zmagać się także i o Prawdę, ale zmagać również z głosem własnego sumienia potrzebują modlitwy, potrzebują wsparcia modlitewnego. Jedność buduje się także na modlitwie, przypomnijmy choćby słowa z Dziejów Apostolskich: Jedno serce, jeden Duch ożywiały wszystkich wierzących.  

Również Arcybiskup po Mszy świętej w rozmowie podkreślił w jaki sposób troszczyć się o tę Prawdę: Chciałbym tutaj przytoczyć taką słynną wypowiedź św. Ambrożego w stosunku do św. Augustyna kiedy jeszcze przed jego nawróceniem powiedział, że “daj się ogarnąć Prawdzie, która do Ciebie przychodzi, a nie Ty uważaj się za posiadacza Prawdy”. Te słowa chyba odnoszą się do każdego z nas, niezależnie od tego czy jesteśmy dziennikarzami w mediach katolickich czy w mediach publicznych i nawet nie wierzymy. Zawsze przestrzegam i boję się ludzi, którzy maja tak zwaną nadwiedzę. Sam Bóg jest tylko źródłem Prawdy i jest jednością w Prawdzie i jej przekazie To uosabia Jezus Chrystus. Miejmy pokorę w poznaniu Prawdy o świecie o człowieku i żebyśmy byli bardzo odpowiedzialni za to co później przekazujemy, ale nigdy nie czujmy się posiadaczami Prawdy. 

Dla samych dziennikarzy i ludzi mediów udział w tej Eucharystii był ważnym doświadczeniem, że na drodze walki o Prawdę i dawania świadectwa nie są sami, ale tworzą wspólnotę, której przewodniczy Arcybiskup, a której źródłem i celem jest Jezus Chrystus.

Cała homilia Arcybiskupa Wacława Depo do odsłuchania tutaj:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2015/01/homilia-na-strone-.mp3]

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content