Fot. Stanisław Dziwiński

Uroczyste przekazanie relikwii bł. ks. Michaela McGivneya miało miejsce w Domu Biskupim Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Abp Wacław Depo odebrał we wtorek (22 grudnia) relikwie z rąk przedstawicieli Rycerzy Kolumba, których ks. McGivney był założycielem.

Relikwie dotarły do archidiecezji częstochowskiej, gdzie odbędzie się ich peregrynacja po polskich parafiach z zawierzeniem Bogu daru życia.

– Musimy dziś obejmować troską cały etap życia, a nie tylko jego fragmentaryczność, ponieważ każdy z nas jest kimś niepowtarzalnym i potrzebnym Bogu, a relikwie są tego dowodem – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Peregrynacja relikwii rozpocznie się na początku Wielkiego Postu z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, z parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz z parafii św. Wojciecha w Częstochowie. To w tych miejscach od wielu lat prowadzone są rady Rycerzy Kolumba. Jak podkreśla pasterz archidiecezji, świadectwo bł. ks. McGivneya jest w naszych czasach szczególnie aktualne, ponieważ duchowny ten zakładał zakon w czasach, gdy katolicy byli w USA powszechnie dyskryminowani, a podobne zachowania mają obecnie miejsce w różnych zakątkach świata.

– Sprawa dyskryminacji religii jest ciągle aktualna przez prądy filozoficzne i kulturowe, które obecnie wracają. Są zawarte nie tylko w liberalizmie, ale i neomarksizmie. W Stanach Zjednoczonych tego rodzaju kierunki, które później owocują protestami czy ulicznymi zamieszkami, mają charakter odłączenia człowieka od religii, więzi z Bogiem i wspólnoty Kościoła – dodał metropolita częstochowski.

Data przekazania relikwii na ręce metropolity częstochowskiego nie była przypadkowa. 22 grudnia 1877 roku ks. Michael McGivney przyjął święcenia kapłańskie i został wysłany jako wikariusz do parafii Najświętszej Maryi Panny w New Haven.

– Właśnie tego dnia chcieliśmy skorzystać z okazji i przekazać pierwsze relikwie ks. McGivneya w Polsce arcybiskupowi, który następnie przekazał je kapelanom Rycerzy Kolumba z Polski po to, by relikwie mogły peregrynować po całej Polsce pośród parafii, gdzie są rycerze kolumba oraz parafii zaprzyjaźnionych z nimi – przybliżył Szymon Czyszek, przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce.

Podczas uroczystego spotkania ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan pomocniczy Rycerzy Kolumba i proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, zaprezentował nową książkę, opowiadającą o życiu założyciela Rycerzy Kolumba oraz pokazującą trudne początki Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych.

– Oczekiwaliśmy na tę książkę od początku działalności Rycerzy Kolumba w Polsce, ponieważ to biografia, która pokazuje kapłana, duszpasterza i jednocześnie założyciela Rycerzy Kolumba. Jesteśmy przekonani, że książka ta na dzisiejsze czasy może być fantastyczną pomocą dla każdego duchownego, ponieważ pokazuje, jak ksiądz może odnaleźć się w trudnych czasach, także w epidemii. Pokazuje też mężczyznom (głównie Rycerzom Kolumba), jak odnaleźć swoją rolę w Kościele – tłumaczył ks. Wiesław Lenartowicz.

Bł. ks. Michael McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w Waterbury w USA, zmarł natomiast 14 sierpnia 1890 roku. Proces badania jego życia i dziedzictwa trwał ponad 100 lat. W tym czasie (głównie dzięki Rycerzom Kolumba, którzy realizowali jego misję troski o rodzinę) postać amerykańskiego kapłana i jego inicjatywa były coraz bardziej rozpoznawalne i cenione. Duchowny został beatyfikowany 31 października bieżącego roku.

BNO

Skip to content