Abp W. Depo modlił się za archidiecezję częstochowską

nowenna

O godz. 19 na Jasnej Górze rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Eucharystia sprawowana była w intencji archidiecezji częstochowskiej, której patronuje Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, której uroczystość obchodząca swoją uroczystość 3 maja. Błonia przed sanktuarium narodów rozbrzmiały hymnem “Z dawna Polski tyś Królową”.

Słowa pozdrowienia do wiernych skierował przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra: Trzeciomajowa uroczystość Królowej Polski ma dla nas w  tym roku szczególny wymiar duchowy. Razem z Maryją wyśpiewujemy wdzięczność za 1500 lat chrztu Polski. W dłonie Matki składamy cały nasz los, to co było, to co jest i to co będzie. Całą naszą osobistą i narodową przyszłość. Zawierzamy to wszystko opiece przemożnej Dziewicy. Dziś kiedy ponawialiśmy i ponawiamy nasze oddanie Maryi, chcemy tak jak 50 lat temu, wszystko co jest chrześcijańskie zabezpieczyć przez oddanie się Bogurodzicy, naszej Matce. W powitaniu przeora nie zabrakło zaproszenia do udziału w lipcowych uroczystościach z udziałem Ojca Świętego: Zapraszając wszystkich do gorącej modlitwy, w czasie tej wieczornej, odpustowej eucharystii, dziękuję za obecność, za świadectwo wiary, jakie składacie pielgrzymując tu do tronu Królowej Polski. Oczekując radosnego dziękczynienia z Papieżem Franciszkiem módlmy się, by ten święty czas, rok wielkich duchowych wydarzeń, umocnił nas w wierze i zaufaniu Bogu pełnego miłosierdzia. 

W homilii abp Wacław Depo wskazywał na ważną rolę jasnogórskiego sanktuarium: To już 3 stacja naszego narodowego dziękczynienia, po Gnieźnie i Poznaniu, tutaj na szczycie Jasnogórskim, przez szczególne orędownictwo Matki Kościoła dziękujemy za tajemnicę chrztu naszego narodu. Metropolita przywołał w swoim słowie także istotę świadomości narodowej: Przed chrztem Mieszka I nie mamy pisanych dziejów polskości. Może się to komuś podobać lub nie, ale takie są fakty. Pobliska Ruś ma zapis ponad 100 letni, jeszcze głębiej sięga pogańskich czasów sąsiednia Germania, i tutaj nie chodzi tylko o historię, ale o siłę ducha wiary w prawdziwego Boga, w którego uwierzył nasz pierwszy władca, Boga objawionego w Chrystusie, zrodzonego z Maryi.

Wiara będąc zwycięstwem nad światem zobowiązuje nas nie tylko do dumy i godności, ale do codziennego odważnego świadectwo. Mamy prawo i obowiązek wołać do NMP Królowej Polski: “Weź w opiekę naród cały, który żyje dla Twej chwały, niech rozwija się wspaniały, Maryjo”. Ta prośba zaczerpnięta z pieśni Z dawna Polski, nie oznacza zamknięcia na dobro i łaskę dla innych narodów. Nie może i nie powinna się kojarzyć z religijną pychą i egoizmem narodowym. One nie maja nic wspólnego z maryjnością naszego narodu – przypominał Metropolita.

Z pewnym niepokojem musimy przyznać, że coraz trudniej nam w codzienności naszego życia odnaleźć sens świętowania, nawet kiedy patrzę po uroczystej sumie, na te puste miejsca przed szczytem, to jest też to jakiś dowód. I nie tylko odnosi się to do świąt religijnych jak niedziela, czy uroczystości. Jakoś nie umiemy się odnaleźć w tej wydawałoby się pełnej wolności. Żyjemy zbyt szybko i powierzchownie, by skutecznie przebić się przez weekendowe myślenie i telewizyjną wirusową wolność od wszystkiego, łącznie z prawdą, która musi boleć i zobowiązuje do pamięci. […] Historia ma to do siebie, że nie wystarczy się jej wyuczyć, rozpoznając fakty i różne interpretacje, bo one mogą być zawsze zmanipulowane agenturalnym kłamstwem. Historia jest siłą wewnętrzną, więzią osobistą z przeszłością, i wiernością wobec zasad Bóg, honor, Ojczyzna. Ona daje poczucie odpowiedzialności za losy Ojczyzny – zauważył abp częstochowski.

W słowie Metropolity wybrzmiała również zachęta do modlitwy za kraj: Drodzy bracia i siostry, ważne jest wywieszanie flag narodowych i śpiewanie hymnu, nie tylko na stadionach przy zwycięstwach polskich drużyn, ale nie wolno nam zapominać o obowiązku modlitwy za Ojczyznę. Ona domaga się nie patosu słów, ale pragnieniu dobra wspólnego, nie uczestniczenia w żadnym kłamstwie, nawet pod pozorem prawdy. Tego domaga się miłość i sprawiedliwość dla naszej Ojczyzny. W roku miłosierdzia, prze pośrednictwo Matki Miłosierdzia wołajmy do Boga słowami które zapisał ks. Piotr Skarga, a które wielokrotnie powtarzamy. W tym miejscu Metropolita odmówił na zakończenie homilii modlitwę: Boże rządco i Panie narodów. 

Wraz z abp. Depo do koncelebry stanął m.in. ks. prałat Marian Mikołajczyk i ks. Grzegorz Szumera – rektor WSD Częstochowa. W Mszy św. wzięli udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej, a także siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego i księża naszej archidiecezji.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content