Abp Wacław Depo o kulturze w mediach i mediach w kulturze

DSCF7164

Kultura i media. Istnieją ze sobą i wzajemnie się przenikają. Są sobie potrzebne. O tym, w jakich formach się przejawiają i jakie są ich relacje, mówił ks. abp Wacław Depo. W ramach kulturalnych czwartków w Zygmuncie, w auli parafii św. Zygmunta odbyło się spotkanie, w czasie którego abp Depo zwrócił uwagę na istotne problemy, z jakimi spotykają się dziś media.

Według abp Wacława Depo media i kultura spotykają się ze sobą w jednym punkcie – w człowieku:

– To spotkanie w człowieku, dlatego że człowiek jest podmiotem dla kultury. To on ją tworzy i udoskonala świat natury, który go również otacza. Kultura ma zmierzać ku rozwojowi osoby, nie tylko pojedynczej, ale też wspólnotowości. Drugą rzeczą jest to, że media mówią o bardzo odpowiedzialnej funkcji tych, którzy mają rozpoznać prawdę i ją przekazać. Nie interpretować, nie naginać prawdy, nie manipulować prawdą, tylko przekazać ją jako formę pewnego świadectwa o naszej rzeczywistości.

Arcybiskup podkreślił też, że media biorą udział w wychowywaniu społeczeństwa:

– Media muszą wychowywać. Zarówno poprzez kulturę, jak również poprzez odniesienie do Boga. Nieliczenie się z rzeczywistością nadprzyrodzoną jest jakimś zafałszowaniem natury człowieka, który wyszedł z ręki Boga i do Boga zmierza i wtedy człowiek wychowuje się również poprzez własny wybór, ale i własną odpowiedzialność.

Ta odpowiedzialność to przede wszystkim rozpoznawanie przez nas prawdziwych wartości, kłamstwa od prawdy, głupoty od mądrości czy fanatyzmu od wiary – mówił w czasie swojego wystąpienia abp Depo. Dlatego dialog na temat mediów i kultury jest tak bardzo istotny dla człowieka:

– Ten dialog jest konieczny, bo dotyczy zawsze wnętrza człowieka. Kultura nie jest czymś obcym i przechodzi przez umysł i serce człowieka. Uczy nas odpowiedzialności, rozpoznawać prawdę i żyć według prawdy. .

O prawdzie, której często w mediach brakuje, mówiła też Małgorzata Nowak, manager kultury:

– Media to jest ten podmiot, który jest przekaźnikiem wartości. Kultura te wartości z sobą niesie. Nie każda. Jest tylko pytanie, co jest kulturą, a co nią nie jest. Oczekiwalibyśmy jako środowisko ludzi kultury, artystów, twórców, że media te wartości będą promować. Że będą pokazywać kulturę znakomitą artystycznie, ale też taką, która niesie pewne przesłanie. Społeczna misja mediów w stosunku do kultury – to jest to, czego byśmy oczekiwali. Media są po to, żeby pokazywać to, co w kulturze jest najbardziej wartościowe, żeby edukować społeczeństwo do kultury, do uczestnictwa w wydarzeniach, a nie w pseudokulturze. Możemy powiedzieć, że media kształtują gusta odbiorców.

Tym większa nasza rola zarówno jako odbiorców jak i twórców kultury, w której żyjemy. To, w jaki sposób ją przekazujemy i w jaki sposób ją odbieramy może wytyczać kierunek, w jakim zmierzać będą relacje mediów i kultury – wynikało ze spotkania z abp Wacławem Depo w parafii św. Zygmunta.

S.Wziątek

DSCF7166

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content