
Zgodnie z tradycją, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w godzinach wieczornych odprawiona została Msza św. w intencji Częstochowy i jej mieszkańców. Eucharystii w bazylice jasnogórskiej przewodniczył abp Wacław Depo, który modlił się za całą archidiecezję częstochowską:
– Zawsze odprawiana jest wieczorna Msza św. w intencji przede wszystkim naszego miasta i wszystkich wspólnot parafialnych. Ja zawsze modlę się za całą archidiecezję, za wszystkie nasze wspólnoty duchowe, rodzinne i osoby, które są w naszym zasięgu.
W trakcie Eucharystii abp Wacław Depo wygłosił homilię, w której nawiązując do wydarzeń sprzed 100 lat przypomniał m.in., że to Matka Boża osłaniała polskich żołnierzy podczas Bitwy Warszawskiej:
– Czyż w tym obrazie Niewiasty nie dostrzegamy Bożej ingerencji w starciu cywilizacyjnym w sierpniu 1920 roku? Wielki był to wysiłek, cierpień i ofiar, wysiłek dowódców, żołnierzy i wszystkich grup społecznych. Trzeba przyjąć też świadectwa żołnierzy spod czerwonej gwiazdy. „Matka Boża zasłaniała polaków” i „odrzucała pociski”. To spowodowało paniczny strach i ucieczkę.
Na Mszy św. nie zabrakło również sporej liczby pielgrzymów i częstochowian, którzy przybyli na Jasną Górę z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bp Antoni Długosz powiedział, o co powinni się modlić mieszkańcy naszego miasta:
– Uważam, że częstochowianie na pierwszym miejscu powinni pamiętać, że z tego miejsca Matka Boża przekazuje prostą katechezę, jaką przekazała w Kanie Galilejskiej: „Cokolwiek mój syn każe wam czynić to czyńcie”. To jest zadaniem życiowym każdego częstochowianina, aby przestał myśleć o swoim przepisie na życie tylko przyjął ten, który od 2 tys lat proponuje nasza Pani. Streszczeniem tego przepisu jest wierność bożym przykazaniom.
Dzień obchodów najważniejszego maryjnego święta na Jasnej Górze zakończył salut armatni. Odbył się on w celu upamiętnienia „Cudu nad Wisłą”.
WB