W trzecią Niedzielę Wielkanocną 5 maja obchodzimy trzeci Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, który rozpoczyna XI Tydzień Biblijny.
Przeżywamy go pod hasłem „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego”. Ma on zachęcić do zgłębiania i wdrażania w życie codzienne prawdy zawartej w Piśmie Świętym. Mówi abp Wacław Depo:
– Na pierwszym miejscu trzeba podkreślić modlitwę osobistą, czy wspólnotową do Ducha Świętego. Bo bez jego pomocy nie dojdziemy do prawdy, nie przypomnimy sobie to, kim on dla nas jest, co dla nas uczynił, co do nas mówił, nie przekonamy się o naszym grzechu, o sprawiedliwości Bożej i o sądzie. Bez Ducha Świętego nie będziemy świadkami tego co odczytujemy, czyli prawdy o Jezusie i o nim samym. Dlatego Chrystus uczy nas, że czytując dzisiaj karty Ewangelii, musimy dążyć do spotkania, czyli od czytania do spotkania. To jest nasza droga. Ona się dokonuje dzisiaj we wspólnocie Kościoła, bo Kościół nie tylko nam interpretuje, ale wyjaśnia pewną prawdę, którą otrzymuje od Boga. I w dzisiejszych czytaniach na progu tego Tygodnia Biblijnego, usłyszeliśmy, że trzeba nam bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi. Dopiero wtedy rozumiemy, że jesteśmy również świadkami poprzez znak sprzeciwu. A my chcemy to imię Jezus nie tylko odczytywać na kartach Ewangelii, ale spotkać Go jako naszego Pana i Zbawiciela, bo to oznacza imię Jezu – podkreśla abp Wacław Depo.
Mszy św. na Jasnej Górze przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który podczas homilii również mówił o spotkaniu Pana i Zbawiciela:
– Przeżywany przez nas czas wielkanocnych spotkań z Chrystusem, dowodzi nam podstawowej prawdy, że każdy Chrześcijanin jest człowiekiem drogi, pewnych pytań. Drogi, na której nie ma gotowych recept i odpowiedzi. Wiara będąc darem Boga nie jest stanem posiadania, czy systemem zabezpieczenia łaską Bożą, ale jest żywą więzią osobistych spotkań z Jezusem, którego trzeba wciąż na nowo odkrywać, i pytań o kierunek i sens naszego życia oraz codziennych zmagań. Niech nas nie opuszcza wiara, że to sam Chrystus Zmartwychwstały wychodzi na nasze drogi, towrzysząc nam w swoim słowie i sakramnetach Kościoła, oczekując odpowiedzi na wzór św. Piotra “Panie, Ty wszystko wiesz”.
Jak zauważył metropolita częstochowski w chwilach ciężkiej próby i konfrontacji, przede wszystkim liczą się świadectwa cierpienia i śmierci:
– Jak podkreśla św. Jan Paweł II w swojej adhortacji “Cierpienie zostało przezwyciężone miłością, która tworzy dobro, wyprowadzając je również ze zła”. Bardzo potrzebne nam są te słowa, że tylko Pan Bóg potrafi wyprowadzić dobro ze zła. Ale nie róbmy się fałszywymi pomocnikami Boga obiecując, że poza Bogiem zniszczymy zło, przemoc, wojny, gwałty, kłamstwo. To są złudzenia. Chrystus przyjął krzyż z miłości, aby dać nowy początek ludzkiemy życiu, cierpieniu i śmierci – mówi abp Wacław Depo.
XI Tydzień Biblijny będzie trwał do 11 maja i nawiązuje on także do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski, która odbyła się w 1979 roku.
AK