Adaptacja poddasza: okna na poddaszu i wygoda oraz dostateczne nasłonecznienie: lukarny, okna połaciowe i świetliki dachowe – zalety i wady

W momencie, w którym decydujemy się zaadaptować poddasze naszego domu do części funkcjonalnej, nieistotne jest w zasadzie czy planujecie dostosować je od razu do stanu użytkowego, czy jest to plan na przyszłość. W obydwu sytuacjach musicie zdecydować jaki typ okien wybieracie, oscylując między kwestią wygody i dostatecznego nasłonecznienia.

Lukarny
Lukarny to część konstrukcji dachu, które pozwalają na montaż okien ściennych. Po bokach okna znajdują się zwykłe ściany, a od góry jest przykryte dachem.
Zalety i wady
Jedna z pierwszych zalet lukarn to bardzo dobre doświetlenie wnętrza pomieszczenia. Ich budowa ponadto eliminuje niektóre załamania poddasza, zwiększając powierzchnię użytkową. Wybór lukarn daję ponadto większe możliwości w zakresie wyboru okien. Stanowią one bardzo atrakcyjny walor estetyczny budynku. Najczęściej wybierane są przez miłośników klasyki, jednak spotkać je można w budownictwie nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

Przechodząc do wad, zaznaczyć należy, że są one drogim rozwiązaniem, koszt przeciętnej lukarny to 3 – 5 tys. zł. Aby dostatecznie doświetlała wnętrze, musi być wykonana w odpowiednim miejscu i z odpowiednio dużym przeszkleniem. Przy zbyt małych lukarnach tylko część pomieszczenia zostaje naświetlona. Należy również pamiętać o tym, aby zbudować lukarnę dachową wraz z ociepleniem, aby zapewnić najmniejsze możliwe starty ciepła. Wpuszczają niestety mniej światła niż okna połaciowe. Chcąc zastosować w swoim domu taki element architektoniczny, decyzję należy podjąć już na etapie projektowania.

Okna połaciowe
Okna połaciowe to rodzaj okien montowanych w połaci dachu.
Zalety i wady
Jedną z pierwszych zalet okien połaciowych jest niewątpliwie niższy koszt niż w przypadku lukarn. Okna połaciowe zapewniają pełne doświetlenie pomieszczeń, wpuszczając dużo naturalnego światła. Są też atrakcyjnym rozwiązaniem estetycznym, ponieważ nadają wnętrzu ciekawy klimat. Ich montaż jest uniwersalny, mogą być montowane w dachach o różnym stopniu nachylenia. Okno połaciowe to także bezpieczeństwo – dzięki jego lokalizacji nie trzeba się obawiać o włamanie przez pozostawienie otwartego okna. Kolejną zaletą jest zapewnienie większej prywatności, a także możliwości kontroli stanu dachu i rynien w bezpieczny sposób. Jeśli te cechy Cię zaciekawiły i zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem w swoim domu zobacz projekty domów z poddaszem użytkowym na domoweklimaty.pl.

Wad w stosunku do zalet nie będzie wiele. Okna połaciowe są bardziej narażone na wilgoć, a ze względu na swoje położenie wymagają częstszego mycia niż okna tradycyjne. Ostatnią wadą będzie powodowanie szybszego nagrzewania pomieszczeń latem.

Świetliki dachowe
Świetlik dachowy to przeszklona konstrukcja dachu. Gromadzi światło dzienne, które następnie jest rozpraszane i przekazywane tunelem do pomieszczenia. Najczęściej stosowane są w miejscach, gdzie nie można zastosować okien połaciowych czy lukarn, np. w korytarzach.
Zalety i wady
Jedną z ważniejszych zalet stosowania świetlików dachowych jest fakt, że zapewniają one dostęp do naturalnego światła słonecznego.  W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że poziom oświetlenia pomieszczeń, z jakich korzystamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Świetliki montowane w dachu nie tylko zapewniają dostateczną ilość światła, lecz także zapewniają prywatność. Mogą mieć również możliwość otwierania, co pomaga zapewnić odpowiednią temperaturę w budynku. Są one ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają zmniejszenie kosztów oświetlenia, zapewniając dostęp do naturalnego światła.

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo wielu zalet świetliki nie doświetlą dużego pomieszczenia i często będzie musiało towarzyszyć im okno połaciowe.

Wybierz mądrze
Na rynku znajdziecie szeroki wybór możliwości doświetlenia swojego poddasza, dlatego warto jest rozważyć tę decyzję dokładniej. Jeśli nie jesteście jednak zdecydowani na konkretne urządzenie poddasza, warto sprawdzić warianty z możliwością adaptacji w późniejszym czasie.

Skip to content