Akcja „Bezpieczny pieszy” – ponad stu kierowców zatrzymanych

W ubiegłym roku na terenie Częstochowy i powiatu doszło do 133 wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w których zginęło ośmiu pieszych oraz czterech rowerzystów. Do ok. 20% spośród wszystkich zdarzeń doszło na oznakowanych przejściach dla pieszych.

Aby możliwie zmniejszyć liczbę tego typu zagrożeń i wypadków częstochowska policja regularnie organizuje działania „Bezpieczny pieszy”. Ostatnia akcja miała miejsce kilka dni temu.

– Mundurowi ujawnili aż 103 wykroczenia popełnione przez kierujących. Polegały one głównie na przekroczeniu prędkości przez kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Od początku stycznia policjanci ujawnili łącznie 293 wykroczenia popełnione przez kierujących względem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym 200 dotyczyło przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych – mówiła podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W tym roku mundurowi ujawnili też 12 wykroczeń, które kierowcy popełnili, wyprzedzając lub omijając pojazd, który zatrzymał się przed przejściem.

– Osiem z tych wykroczeń dotyczyło kierujących, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu, który znajdował się już na przejściu dla pieszych. Apelujemy zarówno do kierowców, jak i do pieszych i rowerzystów o rozsądek i rozwagę – dodała oficer prasowa KMP w Częstochowie.

W ciągu ostatniego roku w Polsce doszło do ponad 22 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 2212 osób, a ponad 26 tys. zostało rannych. To o ponad 900 wypadków mniej, niż w roku 2020. Liczba ofiar śmiertelnych jest niższa o 279, a liczba rannych o 264. To pokazuje, że działania podejmowane przez Policję są skuteczne. W Polsce na przejściach dla pieszych zanotowano spadek liczby ofiar o 36%.

BNO

Skip to content