Oddaj krew – uratuj komuś życie! Uczniowie częstochowskiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza włączyli się w tegoroczną „Wampiriadę”. Celem akcji było uświadomienie młodzieży o istocie krwiodawstwa.

„Wampiriada” organizowana jest na terenie szkoły już od kilkunastu lat. Jak tłumaczy Agnieszka Sokołowska, nauczyciel języka angielskiego – wydarzenie stanowi świetny przykład tego, że pomoc bliźniemu ofiarować może każdy z nas:

– Głównym celem jest przekonanie młodzieży do tego, że warto oddawać krew. Akcja najczęściej odbywa się pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”. Chodzi o to, aby młodzi ludzie mieli świadomość, że mogą uratować cudze życie. To bardzo ważne. Aby oddać krew, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba być zdrowym i ważyć minimum 50 kg. W dzień oddania krwi należy też zjeść lekkie śniadanie oraz napić się wody.

Najważniejszym warunkiem do spełnienia było jednak ukończenie 18 roku życia. W ocenie uczniów częstochowskiego liceum – taka akcja jak „Wampiriada”, to bardzo dobra inicjatywa:

– Sądzę, że takie wydarzenie jest bardzo potrzebne. Fajne jest to, że motywuje młodych ludzi do oddawania krwi. Wiele młodych osób nie ma świadomości, jak ważne jest oddawanie krwi.

– Nie możemy wyprodukować krwi w laboratoriach. Tylko człowiek może to zrobić, dlatego też powinniśmy się dzielić z osobami potrzebującymi.

Oddawanie krwi może uratować niejedno ludzkie życie. Przypomnijmy, że na co dzień punkt poboru znajduje się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika 38.

ABK

Skip to content