Akcja policji – „Trzymaj się prawego pasa”

Zajęta lewa strona ulicy na dwupasmowej drodze, podczas gdy prawa strona jest wolna – takiej sytuacji z pewnością doświadczyło wielu kierowców. Jest to często popełniany błąd, który może skończyć się mandatem. „Trzymaj się prawego pasa” to akcja zwracająca uwagę na takie złe zachowania i przypominająca o podstawowych zasadach ruchu drogowego.

Jak podaje częstochowska policja, podczas podróżowania drogami krajowymi czy autostradami często można dostrzec pojazdy poruszające się lewym pasem, które utrudniają ruch. O panujących na drogach zasadach przypomina podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– W ramach akcji „Trzymaj się prawego pasa” przypominamy kierującym, że poruszając się po jezdniach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, obowiązuje ich ruch prawostronny. Zasada nakazująca pojazdom poruszanie się przy prawej krawędzi jezdni wynika z prawa o ruchu drogowym.

Od początku lipca częstochowska policja ukarała 22 kierowców, którzy poruszali się niewłaściwym pasem ruchu. Do czego służy prawy i lewy pas i jaką karę można dostać za nieprzestrzeganie tych przepisów?:

– Proszę pamiętać, że lewy pas ruchu służy do wyprzedzania i omijania. Po tym jak wyprzedzimy pojazd lub ominiemy przeszkodę, należy kontynuować jazdę prawym pasem. Tamowanie i utrudnianie ruchu przez kierowców poruszających się lewym pasem, pomimo że prawy jest wolny, może kosztować od 20 do 500 złotych mandatu i dwa punkty karne.

Bezpieczeństwo na drodze, tym bardziej w okresie wakacyjnym, jest kluczowe. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego może uchronić nas od wypadku. Od początku wakacji, jak podaje Policja, w Polsce miało miejsce 246 wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

WB

Skip to content