Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu Piotrowi K., dotyczący spowodowania przez niego w maju 2021 roku w Częstochowie śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem alkoholu.

W toku śledztwa ustalono, że 5 maja 2021 roku około godz. 21:00 Piotr K. jechał samochodem osobowym marki Renault ulicą Tatrzańską w Częstochowie, zbliżając się do skrzyżowania ulic Głównej i Przejazdowej. Wjeżdżając na to skrzyżowanie miał jedynie możliwość skrętu w prawo lub w lewo, lecz Piotr K. pojechał na wprost i wpadł do przydrożnego rowu.

– W wyniku uderzenia 61-letni pasażer pojazdu doznał poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, na których skutek zmarł w szpitalu następnego dnia. Na podstawie przeprowadzonych badań toksykologicznych ustalono, że w chwili wypadku Piotr K. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono 3,3 promila alkoholu. Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niewłaściwe obserwowanie przedpola jazdy przez kierującego samochodem marki Renault i zaniechanie przez niego zmiany kierunku jazdy w lewo lub w prawo. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że zarówno kierujący pojazdem, jak i jego pasażer, nie korzystali w czasie jazdy z pasów bezpieczeństwa – mówił prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W śledztwie prokurator przedstawił Piotrowi K. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego.

– Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr K. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że wypił co najmniej 0,5 litra wódki i nie pamięta okoliczności zdarzenia. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Piotr K. był w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat – dodał prokurator.

W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

BNO

Skip to content