Aktualna sytuacja w szkołach i przedszkolach w województwie śląskim – wypowiedź kurator oświaty

Od poniedziałku częściowo zostały otwarte szkoły i przedszkola w całym kraju. O sytuacji w województwie śląskim, a zwłaszcza w Częstochowie i powiecie częstochowskim mówi Urszula Bauer, śląski kurator oświaty.

– Od 25 maja od poniedziałku rodzice mogą skorzystać z możliwości posyłania swoich dzieci, uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Dzieci mają w szkołach zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz zajęcia z elementami dydaktycznymi. Natomiast uczniowie klas ósmych mogą skorzystać z konsultacji z nauczycielami. Stopniowe uruchamianie placówek oświatowych wiąże się z koniecznością stosowania wytycznych, które sformułowało Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Edukacji Narodowej. W związku z tym zarówno Minister edukacji narodowej jak i minister zdrowia podjęli decyzję o wsparciu szkół i placówek edukacyjnych w zakresie dodatkowych środków ochrony przed koronawirusem – stwierdziła śląska kurator oświaty. – Śląski Urząd Wojewódzki przekazał dla szkół niezbędne środki ochrony, to znaczy płyn do dezynfekcji rąk, do dezynfekcji powierzchni oraz maseczki jednorazowe. Wszystkie te środki zostały zdeponowane w Powiatowych lub Miejskich Komendach Państwowej Straży Pożarnej i z tego miejsca dyrektorzy mogli odbierać środki dezynfekcyjne. Do dzisiaj dyrektorzy mogli jeszcze składać zamówienia na płyny do dezynfekcji i dyspensery poprzez odpowiednią aplikację, która jest umieszczona na stronie Ministerstwa Zdrowia – powiedziała kurator. – 26 maja odnotowaliśmy w województwie śląskim 864 szkoły podstawowe które otwarły swoje sale dla uczniów. W tych szkołach było 26 maja ponad 2,5 tysiąca dzieci w klasach 1-3. Rozpoczęły również pracę poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które prowadzą działalność diagnostyczną i wydają orzeczenia – powiedziała Urszula Bauer.

W północnej części województwa śląskiego, jak stwierdziła kurator, sytuacja w szkolnictwie jest lepsza.

– Nie we wszystkich miejscach województwa śląskiego sytuacja epidemiczna jest podobna. Są miasta, które nie zdecydowały się na otwarcie szkół podstawowych. Mówię tutaj o Katowicach Rybniku, Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu czy Rudzie Śląskiej. W województwie śląskim w części północnej jest lepsza sytuacja epidemiczna, dlatego w Częstochowie otwarto 100% wszystkich szkół podstawowych i do tych szkół zgłosiło się w pierwszym dniu funkcjonowania blisko dwustu uczniów. 48 szkół zaoferowało konsultację dla uczniów klas ósmych. To jest blisko 100%. Ogromnie się z tego cieszę. Na terenie Częstochowy funkcjonują również szkoły niesamorządowe  i one również w stu procentach zostały otwarte. Natomiast jeśli chodzi o uczniów klas ósmych to w 12-tu szkołach niesamorządowych w Częstochowie uczniowie mogli skorzystać z konsultacji – powiedziała kurator Urszula Bauer.

Śląska kurator oświaty przedstawiła również dane na temat funkcjonowania oświaty na terenie powiatu częstochowskiego.

– Jeśli chodzi o powiat częstochowski to tutaj mamy nieco inną sytuację. Wznowiły swoje funkcjonowanie szkoły w nieco mniejszym wymiarze. Na 66 szkół samorządowych otwarto 47. do tych szkół przybyło ponad 50-ciu uczniów, w 43-ech szkołach zorganizowano konsultacje dla uczniów klas ósmych – oświadczyła Urszula Bauer.

Od 25 maja dzieci wróciły również do przedszkoli.

– Troszeczkę inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o przedszkola. W Częstochowie dość dużo przedszkoli otwarło swoje podwoje dla dzieci. Można powiedzieć, że właściwie 100% procent, 84 przedszkola wznowiły działalności na 88 przedszkoli ogółem. W tych przedszkolach pod opieką było 427 dzieci. Wydaje się, że z dnia na dzień liczba rodziców, którzy zdecydują się na posłanie swoje dzieci uczniów do placówek oświatowych będzie rosła – stwierdziła kurator.

Zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkoły podstawowe oraz konsultacje maturzystów od 25 maja to element III etapu rozmrażania gospodarki. Od 1 czerwca konsultacje z nauczycielami będą dostępne dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich.

KG

Skip to content