Andrzej Duda wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich

DSCF5372 krzysztof rygalik

Jak co roku w pierwszą niedzielę września rolnicy z całego kraju przybyli na Jasną Górę. Także tym razem, w niedzielę 6 września, w trakcie Jasnogórskich Dożynek oraz Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników do Matki Bożej za tegoroczne plony dziękowały Bogu w czasie Mszy św. dziesiątki tysięcy ludzi.

Z tej okazji do jasnogórskiego klasztoru przybył Prezydent RP, Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystej Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych.

Mszy św. przewodniczy ks. bp radomski Henryk Tomasik, który w trakcie głoszonej homilii zwrócił uwagę, jak z jak doskonałą harmonią został stworzony świat. – Księga Przysłów zachęca nas do uwielbienia Bożej mądrości. Boża mądrość to przede wszystkim istota samego Pana Boga. Boża mądrość to zasada działania Stwórcy wobec świata. To Boża mądrość zadecydowała o tym, że są prawa przyrody. To Boża mądrość zadecydowała, że na naszych polach dokonuje się cud rozmnożenia chleba każdego roku. Boża mądrość zadecydowała o harmonii i potędze wszechświata – mówił ks. bp Henryk Tomasik.

Do pielgrzymów zwrócił się gość tegorocznych uroczystości, Andrzej Duda, który przypomniał, jak istotne jest dla rolników częstochowskie sanktuarium nawet w najbardziej nieprzychylnych czasach. – To wielki zaszczyt dla mnie, że mogę stanąć tutaj, na Jasnej Górze, w dniu waszej wielkiej tradycyjnej pielgrzymki jako prezydent Rzeczypospolitej i modlić się z wami. […] Przyszli tutaj rolnicy na wezwanie NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” w czasie stanu wojennego. Było was wtedy 300 tys. Zawsze przychodzicie tu dziękować naszej Jasnogórskiej Królowej Polski za wasz ciężki trud, za chleb, za rodziny, za wszelkie dobro. I modlić się o łaskę na rok następny – przypomniał Prezydent RP.

W tym roku w szczególny sposób pielgrzymi modlą się o owocne przeżycie przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka oraz z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Krzysztof Rygalik