Andrzej Duda zwycięzcą I tury wyborów

Fot. Sztab wyborczy Andrzeja Dudy

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki głosowania w wyborach prezydenckich. Na podstawie danych ze 100% obwodów – frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 64,51%.

Najwięcej głosów uzyskał Andrzej Duda – 43,5%. Na drugim miejscu – Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,46%. Trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia z wynikiem 13,87%. Kolejne – Krzysztof Bosak 6,8%, Władysław Kosiniak-Kamysz 2,36% i Robert Biedroń 2,22%. Pozostali kandydaci nie przekroczyli jednego procenta głosów. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak mówił, że w związku z tym, że żaden spośród 11 kandydatów na prezydenta nie otrzymał więcej niż połowy liczby głosów, będzie druga tura głosowania:

– W ponownym głosowaniu na prezydenta RP wyboru dokonuje się spośród dwóch następujących kandydatów: Andrzeja Dudy oraz Rafała Trzaskowskiego. Obaj kandydaci 28.06.2020 roku otrzymali kolejno największą liczbę głosów.

Podanie całościowych wyników komisja zapowiadała już wczoraj. Jak dodaje przewodniczący PKW, opóźnienie spowodowane było błędami organizacyjnymi w jednej z komisji obwodowych.

– Obwieszczenie mogło się ukazać już 10 godzin wcześniej. Czekaliśmy na dwa brakujące protokoły Obwodowej Komisji Wyborczej w Manchesterze, która miała błędy organizacyjne. Będziemy żądali wyjaśnień.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

IAR