W Częstochowie na rogu al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów przy stacji roweru miejskiego miało miejsce spotkanie prasowe, dotyczące rowerów oraz hulajnóg elektrycznych.

Spotkanie poświęcone było zagadnieniu wymaganych od rowerzystów i użytkowników hulajnóg zachowań na drodze i w jej obrębie. O przestrzeganiu przepisów na drodze przez rowerzystów mówiła sierż. szt. z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Mariola Kowalczyk-Trąbska.

– Dzisiaj przede wszystkim apelujemy o bezpieczeństwo do rowerzystów. Jak widzimy, infrastruktura, która jest na skrzyżowaniu Alei Armii Krajowej z ul. Dekabrystów, umożliwia coraz lepsze i coraz bezpieczniejsze podróżowanie rowerzystom. Mimo to zwracamy uwagę, by zachowywali oni szczególną ostrożność nawet w sytuacji, gdy mają pierwszeństwo na przeznaczonych dla nich ścieżkach. Apelujemy także, by uważali na pojazdy skręcające na strzałkach warunkowego skrętu, bo choć pieszy i rowerzysta mają pierwszeństwo, to mamy do czynienia z różnymi sytuacjami i wypadkami, dlatego ważne jest, by kierować się zasadą ograniczonego zaufania – stwierdza Kowalczyk-Trąbska.

Mł. asp. Marcin Galiczak mówił z kolei o problemie, jaki stanowi brak przepisów w związku z korzystaniem z hulajnóg.

– Jeżeli chodzi o hulajnogi, to, niestety, ale nie są one uregulowane przepisami, więc mamy trochę związane ręce. Niemniej wszystkie wnioski dotyczące zdarzeń, które mają miejsce na naszym terenie, są kierowane do sądu, aby to sąd zdecydował, co dalej w ich sprawie robić. Dopóki owe przepisy nie zostaną wprowadzone, nie będziemy w stanie ustalić na miejscu zdarzenia, czy jest ono spowodowane przez osobę, poruszającą się na hulajnodze, czy pieszego bądź kierowcę samochodu – podsumowuje Galiczak.

Łączna długość dróg rowerowych w Częstochowie wynosi obecnie ok. 80 km. Policja oraz inny służby apelują jednak, żeby, pomimo wszelkich udogodnień dla osób poruszających się rowerami i hulajnogami, mieć na uwadze bezpieczeństwo oraz poszanowanie innych uczestników ruchu drogowego.

MSI

Skip to content