Aquapark i nie tylko… czyli przedwakacyjna Sesja Rady Miasta

Otwarcie aquaparku, zmiany w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz wsparcie dla Skry Częstochowa to kilka z tematów poruszonych podczas Sesji Rady Miasta, 24 czerwca. W czasie obrad podjęto też uchwały zatwierdzające sprawozdania finansowe placówek medycznych.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacji Pogotowia Ratunkowego z siedzibą przy ul. Kilińskiego w Częstochowie ubiegły rok zakończył z dodatnim wynikiem finansowym. Inaczej sytuacja klaruje się natomiast w Miejskim Szpitalu Zespolonym, którego deficyt wynosi ok. 10 mln zł.

Na Sesji podjęto też uchwałę w sprawie zmiany statutu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, o czym mówi jeden z radnych Paweł Ruksza:

– Chodzi o kwestię aquaparku. Radni dopytywali się, kiedy budynek zostanie otwarty. Prezydent odpowiedział, że ze względów pandemicznych dopiero we wrześniu. Oprócz tego poruszona została kwestia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi na 2021 rok. Przypomnę, że obecnie połowa roku już za nami.

Według Pawła Rukszy spore emocje wzbudziła również sprawa dotycząca nazwania alei śródmiejskiej. Klub Prawa i Sprawiedliwości zabiegał, aby teren w centrum miasta związany był z Piotrem Machalicą. Radni SLD oraz Wspólnie dla Częstochowy przegłosowali jednak, że w mieście powstanie aleja Kory – na cześć polskiej wokalistki Olgi Sipowicz z zespołu Maanam.

Kontrowersje wzbudziło też stanowisko wprowadzone w trybie nagłym, dotyczące likwidacji częstochowskiego WORD-u:

– W czasie dyskusji okazało się, że nie ma mowy o likwidacji. Chodzi o centralizację kompetencji ośrodka. Jako radni możemy złożyć w tej sprawie jedynie zażalenie, ponieważ WORD to jednostka wojewódzka – tłumaczy radny Paweł Ruksza.

Podczas Sesji Rady Miasta klub Prawa i Sprawiedliwości zaproponował stanowisko związane z gratulacjami oraz wsparciem finansowym dla Skry Częstochowa, która wywalczyła w tym sezonie awans do 1 ligi rozgrywek piłkarskich. Stanowisko nie spotkało się jednak z aprobatą większości radnych.

24 czerwca radni podjęli też uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w dzielnicach: Błeszno i Stradom oraz w rejonie ulic: Jagiellońskiej, Królewskiej i Dojazdowej. Plan zabezpiecza interesy mieszkańców, którzy sprzeciwiali się budowie zakładu paliw alternatywnych RDF.

Radni debatowali również nad zmianami w budżecie, uporządkowaniem systemu opłat za wywóz nieczystości czy też strefy płatnego parkowania. W tym przypadku mandaty za brak opłaty postojowej miałby być wysyłane pocztą, a nie jak do tej pory – zostawiane za szybą samochodu.

ABK

Skip to content