Archiwum Państwowe w Częstochowie poszukuje pamiątek oraz innych przedmiotów związanych z VI Światowymi Dniami Młodzieży. Przypomnijmy, że 10 sierpnia bieżącego roku minęło 30 lat od chwili, gdy ówczesny papież Jan Paweł II przyleciał do Częstochowy, by spotkać się z młodzieżą z całego świata.

Chcąc upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Częstochowy, archiwum pragnie zorganizować wystawę materiałów poświęconych temu wydarzeniu. Aby się tak jednak stało, potrzebne są pamiątki, których w samym archiwum jest bardzo niewiele.

– To, co posiadamy to pojedyncze pisma, które zachowały się w różnych zespołach archiwalnych, pojedyncze druki, ulotne, czy pocztówki. Nie był to na tyle duży zbiór, by można było przygotować ciekawą wystawę. Dlatego też wpadliśmy na pomysł, aby zachęcić mieszkańców Częstochowy do podzielenia się taką dokumentacją z nami, aby kolejne rocznice mogły obfitować w naprawdę ciekawe wystawy czy inne projekty edukacyjne – tłumaczyła Ewa Dubaj, kierownik oddziału I Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Zbiórka wszelakich dokumentów upamiętniających VI Światowe Dni Młodzieży ma na celu zarówno stworzenie bogatej wystawy, jak i odpowiednie zabezpieczenie tych materiałów w taki sposób, aby były dostępne w nienaruszonym stanie dla kolejnych pokoleń mieszkańców. Jak podkreśla kierownictwo archiwum, każdy rodzaj eksponatu jest w tym przypadku niezwykle cenny.

– Ważne są zdjęcia, bo te zawsze każdy chętnie obejrzy z takich wydarzeń, jakieś spisane wspomnienia, czy korespondencje dotyczące tych wydarzeń. Ciężko tu się odnieść co do rodzaju dokumentacji, ponieważ nie wiemy, co mieszkańcy mają w domach. Nasze przykładowe dokumenty pokazaliśmy 15 sierpnia na stronie internetowej i facebookowej archiwum, jakoby zachęcając mieszkańców. Wszystko uzależnione jest od tego, czy częstochowianie podzielą się z archiwum taką dokumentacją. Oczywiście będziemy się starali na bieżąco pokazywać, co do naszego archiwum wpływa – dodała Ewa Dubaj.

VI Światowe Dni Młodzieży odbyły się w dniach 10-15 sierpnia 1991 roku. Przyciągnęły do Częstochowy blisko 2 mln uczestników z wielu krajów świata. Każdy, kto posiada w domu zdjęcia lub inne przedmioty związane z tym wydarzeniem może je przekazać Archiwum Państwowemu w Częstochowie przy ul. Tadeusza Rejtana.

BNO

Skip to content