Plastikowe nakrętki/fot. sw.gov.pl

Czy plastikowe nakrętki mogą pomóc chorym i niepełnosprawnym? Jak najbardziej. „Nakrętkowa Częstochowa” to akcja, w której udział może wziąć każdy z nas. Od wielu lat wspierana przez lokalne środowiska oraz instytucje, w tym roku pomóc ma 11-letniemu Michałowi, który cierpi na autyzm wczesnodziecięcy.

Zbieranie plastikowych nakrętek to proekologiczny sposób wsparcia osób potrzebujących. – Zachęca do działań na rzecz poprawy środowiska naturalnego. Staje się też bodźcem do pogłębiania wiedzy na temat recyklingu oraz wykorzystania surowców wtórnych – mówi jedna z osób pracujących w Stowarzyszeniu Pomocy Potrzebującym „Podaj dalej”:

– Akcja zbiórki plastikowych nakrętek towarzyszy nam od początku działalności, czyli już 11 lat. To prosty sposób na pomaganie bez poświęcania czasu i finansów. Pomagać może każdy bez względu na wiek, stan zdrowia czy miejsce pracy. Każdego roku w zbiórce plastikowych nakrętek bierze udział ok. 60 szkół, nie licząc instytucji oraz osób prywatnych. Trudno uwierzyć, jak wiele dobrego można zdziałać, zbierając zwykłe śmieci. W tym roku nasze działania skupiają się na pomocy 11-letniemu Michałowi. Chłopiec nie mówi, dlatego potrzebuje terapii m.in. logopedycznej, komunikacji alternatywnej (AAC) oraz integracji sensorycznej. Dzięki zajęciom z AAC porozumiewa się gestami Makaton i komunikatorem z programem MÓWik. Ciągle jednak wymaga pracy ze specjalistami. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w naszą zbiórkę. Każdy z nas może zrobić dobry uczynek.

W inicjatywę zbierania nakrętek włączył się również Areszt Śledczy w Częstochowie. O tym, w jaki sposób przeprowadzono akcję na tym terenie, mówi por. Maria Warzecha, Inspektor ds. Organizacyjno-Prawnych:

– Pojemniki na nakrętki z informacją o celu zbiórki były rozmieszczone w każdym z oddziałów mieszkalnych oraz w budynku administracji. Determinacja w zbiórce była widoczna. Funkcjonariusze oraz osadzeni z naszej jednostki bardzo aktywnie zaangażowali się w akcję. Zgromadzone nakrętki przekazywane są stowarzyszeniu, które następnie przekazuje je do firmy recyklingowej. Pieniądze uzyskane z ich sprzedaży przeznaczane są na terapię, zakup specjalistycznego sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego.

Każdy, kto chciałby włączyć się w zbiórkę dla 11-letniego Michała, zebrane nakrętki może przynieść do siedziby stowarzyszenia, które mieści się przy ul. Złotej w Częstochowie. Większe ilości plastiku pracownicy stowarzyszenia odbierają od darczyńcy.

ABK

Skip to content