Bądź aktywny, wybierz zdrowie

Zdrowe odżywianie/fot. gov.pl

Ruch i prawidłowe odżywianie to recepta na zachowanie zdrowia. W czasach „ciągłej pogoni” za karierą i zdobywaniem nowej wiedzy, utrzymanie odpowiedniego trybu życia dla wielu osób nie jest jednak proste. Pojawiły się więc diety „łatwe, szybkie i przyjemne”, których cudowne właściwości miały powodować pożądane efekty. Niestety, w niektórych przypadkach takie odchudzanie bardziej szkodzi niż pomaga. Jak więc odnaleźć się w rzeczywistości, gdzie priorytetem jest sprzedaż, a zdrowie człowieka spada na drugi plan? Od czego zacząć, aby żyć długo, bez bólu i chorób? Okazuje się, że wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak się okazuje jedna z reguł jest wręcz oczywista. Warto pamiętać, aby jeść w spokoju i bez stresu – mówi Monika Przystalska dietetyk kliniczny:

– Często wpadamy w pracy w taką ślepą pułapkę. Zabieramy posiłek w miejsce, wykonywania czynności zawodowych np. przed ekran komputera. Tam rozpraszają nas różne bodźce. Jemy posiłek, ale nasze głowa ciągle nad czymś myśli, coś czyta lub kalkuluje. Czym więc nasz organizm powinien się zająć? Ma dalej wykonywać swoją pracę w postaci np. przeliczania czegoś czy ma trawić i wchłaniać? Jeżeli chodzi o posiłek muszą nastąpić po sobie pewne fazy. Organizm chce wyprodukować soki, enzymy, wszystko przetrawić i rozdrobnić, aby wszystko się wchłonęło. Jeśli powiemy sobie „zjem to szybko i wracam do pracy” to naprawdę nie tędy droga.

Oprócz chwili spokoju warto też wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów, nadwagi i otyłości należy spożywać od 440 do 600 g warzyw oraz ok. 200 g owoców. Bardzo ważny jest też ruch. Niestety brak codziennej aktywności fizycznej nazywany jest zmorą XXI wieku, o czym mówi Jakub Nowakowski, osteopata i fizjoterapeuta:

– Obecny styl życia jest niestety mocno siedzący, co powoduje pewne reperkusje w stanie ich zdrowia. Jeśli wykonujemy pracę np. biurową, jesteśmy zmuszeni do wielogodzinnego siedzenia. Warto więc robić sobie przerwy i wstać na chwilę. Wykonać w tym czasie również kilka ćwiczeń. Natomiast po skończeniu pracy należy pomyśleć o porządniejszej aktywności fizycznej. Nasz organizm stworzony jest do ruchu.

A co zrobić, jeśli do aktywności fizycznej trudno się zmobilizować? Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie – jaka forma ruchu może sprawić mi przyjemność? Jeżeli dobierzemy ćwiczenia, które na naszej twarzy wywołają uśmiech – oprócz bycia „fit” będziemy też szczęśliwi. To natomiast spowodowane zostanie endorfinami, które nie tylko powodują zadowolenie, ale mają także właściwości prozdrowotne oraz przeciwzapalne.

ABK

Skip to content