Niepełnosprawni potrafią się bawić nie gorzej niż ich pełnosprawni rówieśnicy. W Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie przy ul. Augustyna 3 odbył się 12 lutego Bal Karnawałowy dla dzieci z różnego rodzaju schorzeniami.

Bal odbył się już po raz 3. i zorganizowany został przez Kluby Wolontariatu Akcji Katolickiej, działające przy Zespole Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie. O przebiegu i zaplanowanych atrakcjach mówi Tomasz Kurpiarz, koordynator balu.

– Dzisiejszy bal rozpocznie bp Antoni Długosz, który od pierwszych dźwięków rozgrzewa dzieciaki, bo wraz z nimi tańczy i śpiewa. Zaraz po księże biskupie wystąpi zespół AllDęte, składający się z aż 8 muzyków – sześciu, którzy grają na instrumentach dętych oraz perkusisty i wokalisty, a resztę imprezy poprowadzi wodzirej i DJ.

Patronat honorowy objęła m.in. europoseł Jadwiga Wiśniewska, w której imieniu asystentka Katarzyna Porębińska przekazała życzenia i nagrody.

– Mam dzisiaj przyjemność i ogromny zaszczyt reprezentować panią europoseł Jadwigę Wiśniewską podczas balu charytatywnego dla naszych częstochowskich dzieci. Pani poseł, z uwagi na ważną debatę, trwającą w parlamencie europejskim, nie mogła niestety dotrzeć, ale przygotowała dla wszystkich uczestników balu słodkie upominki i serdeczne życzenia dla dzieci.

W imieniu poseł RP Lidii Burzyńskiej podziękowanie za zaproszenie i życzenia dobrej zabawy przekazała asystentka Karolina Dominik-Kościańska.

– W imieniu pani poseł Lidii Burzyńskiej bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na bal karnawałowy. Niestety pani poseł, ze względu na wcześniejsze zobowiązania parlamentarne, nie mogła osobiście wziąć udziału w tym radosnym wydarzeniu, w związku z czym przez moją osobę przekazuje serdeczne pozdrowienia i podziękowania. Życzę wszystkim udanej zabawy – niech ten wspólnie spędzony czas będzie przepełniony radością, uśmiechem i dobrym humorem.

Patronatem honorowym objął również wydarzenie bp Antoni Długosz, który zwrócił szczególną uwagę na rolę organizacji katolickich w pomocy dzieciom niepełnosprawnym.

– Bardzo się cieszę, że w kilku ośrodkach na terenie naszej archidiecezji występuje duszpasterstwo ludzi specjalnej troski. Wspieramy modlitwą i przygotowujemy do sakramentów świętych dzieci, które nie mogą znaleźć swojego miejsca wśród dzieci zdrowych. Jednocześnie, oprócz prowadzenia takich akcji, zdajemy sobie sprawę, że dzieci potrzebują trochę radości – stąd pomysł na bal, który ma im uświadamiać, że kto jest dzieckiem bożym, ten powinien być radosny.

Na balu obecnych było wiele dzieci niepełnosprawnych, które tańczyły, śpiewały i bawiły się wraz z bp Długoszem oraz zespołem AllDęte. Bal co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Skierowany jest do wszystkich placówek zajmujących się dziećmi i osobami z różnymi niepełnosprawnościami, zarówno z Częstochowy, jak i okolic. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Fiat i portal częstochowskie24.pl.

MSI