Po roku przerwy na niebo jury krakowsko-częstochowskiej powróciły Jurajskie Zawody Balonowe. Tegoroczna, czwarta edycja wydarzenia trwała od 15 do 18 lipca.

O specyfice lotów balonowych mówił Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn:

-Dla publiczności to bardzo atrakcyjne. To dyscyplina sportu niezwykle widowiskowa i malownicza, ale kapryśna. Wymaga specjalnej pogody, dlatego starty ze względu na termiczne warunki odbywają się wcześnie rano albo wieczorem.

Całe wydarzenie rozpoczęło się w czwartkowy wieczór, 15 lipca. W piątek zawodnicy pojawili się nad Złotym Ptokiem. Odbył się także pokaz nocny. Tradycją jest już, że Jurajskie Zawody Balonowe odbywają się równocześnie z olsztyńskim Festiwalem Sztuki i Wina. Organizowane w tym samym terminie wydarzenia, przyciągają tłumy turystów:

-Nakładamy Festiwal Sztuki i Wina na zawody balonowe, żeby publiczność przyjeżdżająca w teren mogła również przyjść na koncert, skosztować wina czy dokonać zakupów. Jest bardzo duże zainteresowanie publiczności. Staramy się, żeby to były wina jakościowe.

Na scenie, podczas Festiwalu Sztuki i Wina, wystąpił m.in. Stanisław Soyka.

Finałem zawodów balonowych w sobotni wieczór było widowiskowe tzw. nocne świecenie balonów. Oficjalne zakończenie i rozdanie nagród odbyło się w niedzielne przedpołudnie “pod skałą” w Złotym Potoku.

JS

Skip to content