Do soboty 9 października trwa XI Bałtyckie Triennale w Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawa „500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce” jest dostępne dla zwiedzających w częstochowskim muzeum przy ul. Jagiellońskiej.

Jest to międzynarodowa wystawa, na której można obejrzeć blisko 150 prac 72 artystów ze Szwecji, Litwy Łotwy oraz Polski.

– W najbliższych dniach wystawa pojedzie na Litwę i będzie możliwa do zobaczenia w Muzeum Narodowym w Wilnie. U nas ekspozycja ta zainaugurowała dwa tygodnie temu. Jeśli ktoś jeszcze jej nie wiedział, to warto ją zobaczyć, ponieważ są tu również medale związane z pandemią. Sposób ich prezentacji jest tak niesamowity, że trudno to opisać komuś, kto tego nie widział – zapraszał Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II.

W najbliższą sobotę o godz. 20:00 w Muzeum związanym z pamięcią o Janie Pawle II odbędzie się koncert Marka Walarowskiego. O ile wydarzenie skierowane jest do wszystkich chętnych, szczególnie mile widziani będą absolwenci gimnazjum oraz liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

– Rok temu obchodziliśmy setną rocznicę istnienia szkoły im. Romualda Traugutta, która powstała w sierpniu 1920 roku. Niestety z racji pandemii uroczystości te nie mogły się wtedy odbyć, w związku z czym zostały one przesunięte na ten rok. 26 lat temu mieliśmy okazję spotkać się w grupie prawie 960 absolwentów tej szkoły z całego świata. Podczas koncertu będę mieć przyjemność zaprezentowania prywatnych zdjęć oraz pamiątek z tego spotkania – dodał Krzysztof Witkowski.

Bałtyckie Triennale oraz sobotni koncert wpisują się w 10-lecie istnienia częstochowskiego Muzeum Pontyfikatu (dawniej Monet i Medali) Jana Pawła II, które zostało powołane do istnienia 11 sierpnia 2011 roku.

BNO

Skip to content