W niedzielę 10 kwietnia, w godzinach od 15:00 do 17:00, odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu „Dobre MICЦЕ”. Jest to projekt, którego celem jest pomoc w zjednoczeniu społeczności ukraińskiej i polskiej, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Kultura CzęstoNowa.

Szczegóły inicjatywy przedstawia oraz do pomocy w tych spotkaniach zaprasza Łukasz Grabałowski – prezes Stowarzyszenia Kultura CzęstoNowa:

-Chcemy, żeby te spotkania był takim czasem integracji pomiędzy rodzinami ukraińskimi a polskimi. Mamy przekonanie, że to jest takie budowanie kapitału społecznego pomiędzy nami. To nie jest tylko kwestia tego, że musimy uczyć się żyć ze sobą razem, ale chcemy po prostu. Dlatego też zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w tą naszą akcję. Dzisiejsze spotkanie jest drugim. Natomiast będziemy mieli kolejne dwa, 8 i 22 maja. Jesteśmy otwarci na różne inicjatywy. Jeżeli ktoś chce i ma pomysły w jaki sposób chce się włączyć to zapraszamy. W tej chwili dołączają do nas osoby, które przynoszą ciasta, pomagają nam przygotować pomieszczenia, organizują zabawy dla dzieci albo są po prostu z nami i naszymi ukraińskimi gośćmi i rozmawiają.

Osoby uciekające przed wojną, które znalazły się w Częstochowie, na spotkaniach takie jak te mogą spotkać się ze swoimi rodakami, dowiedzieć się gdzie mieszkają i gdzie szukać pomocy będąc w potrzebie. Co jeszcze dzieje się na takich spotkaniach? Plan dzisiejszego przedstawia Dariusz Madejski – jeden z organizatorów:

Mamy przygotowane takie trzy bloki można powiedzieć. Zajęcia głównie dla dzieci, chociaż widzimy, że rodzice też się lubią włączać. Zaczęliśmy od takich zabaw integracyjnych, prowadziła je Ola. Zaproponowała takie ukraińskie zabawy na początek. Za chwilę mamy przerwę i zajęcia sportowe, które prowadzili Magda, nasza wolontariuszka. Trochę poćwiczymy. Później mamy zajęcia plastyczne. Będziemy malować pisanki dzięki siostrze Jolancie, która się do nas zgłosiła i na koniec mamy jeszcze zajęcia muzyczne z Tatianą, która je poprowadzi. Trochę się pobawimy.

Olha Lytvynenko przygotowała specjalne zabawy dla dzieci. Co to za zabawy i jaki jest ich cel?

Dzisiaj będziemy tutaj z dziećmi prowadzić różnych zabawy i takie jest moje zadanie, że chcę prowadzić te zabawy dla dzieci z Ukrainy i też dzieci z Polski. Przygotowałam takie zabawy dla integracji. Dla wszystkich dzieci żeby nie zapomnieli, co to taki jest to dzieciństwo.

Pierwsze spotkanie odbyło się 3 kwietnia, a następne integracje przy parafii św. Zygmunta odbędą się 8 i 22 maja.

Skip to content