Barwy liryki chóralnej

Barwy liryki chóralnej, koncert/fot. Filharmonia Częstochowska

Klasyka, romantyzm, harmonia oraz dekadentyzm to tytułowe „Barwy liryki chóralnej”, które melomani usłyszą już 22 kwietnia o godz. 19.00. Najpiękniejsze pieśni do słów Johanna Wofganga Goethego czy Victora Hugo, w wyjątkowej oprawie muzycznej zapewnionej przez Macieja Zagórskiego (fortepian), zaprezentuje chór Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Z powodów epidemicznych wydarzenie odbędzie się w formie on-line na kanale Filharmonii Częstochowskiej.

Muzyczną formę, wierszom wybitnych europejskich poetów, nadadzą mistrzowie muzyki – najstarszy z klasyków wiedeńskich Haydn, genialny Brahms czy jeden z najwybitniejszych twórców pieśni Hugo Wolf. Do wysłuchania koncertu zaprasza dyrygent, Janusz Siadlak:

– Zaczniemy pieśniami Haydna, znanego z twórczości symfonicznej i orkiestrowej. Był również twórcą ok. 500 pieśni. Część z nich przedstawimy Państwu podczas koncertu. Potem nastąpi wykonanie utworu Hugo Wolfa, austriackiego kompozytora słoweńskiego pochodzenia. Następnie przyjdzie kolej na wielkiego Brahmsa, który stworzył ogromną ilość muzyki kameralnej. Mistrz słowa i barwy kompozycyjnej.

Na zakończenie melomani usłyszą 3 kompozycje Gabriela Faure, francuskiego mistrza małych form. Koncert „Barwy liryki chóralnej” odbywa się w ramach artystycznego cyklu „Czwartkowy wieczór z Chórem”:

– Koncert „Barwy liryki chóralnej” prezentowany był już wcześniej – w okresie pandemicznym tuż przed ponownym zamknięciem sal koncertowych. Nie każdy mógł go wtedy wysłuchać, dlatego zdecydowaliśmy o nagraniu naszego występu. Przedstawiamy Państwu wspaniałą muzykę niezwykłych twórców. Kolorystyka dźwiękowa, brzmieniowa i niepowtarzalne barwy całych kompozycji – zapraszam serdecznie.

Koncert udostępniony zostanie na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej 22 kwietnia o godz. 19.00.

ABK