Będą kolejne podwyżki w Częstochowie? MZD chce podnieść opłaty za parkowanie w strefie

Po podwyżkach cen biletów MPK, które weszły w życie 1 grudnia, szykuje nam się kolejny wzrost opłat związanych z transportem. Miejski Zarząd Dróg chce podnieść stawki za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Propozycja ma być rozpatrywana przez radnych na najbliższej sesji Rady Miasta w czwartek, 5 grudnia.

Koniec roku przynosi nam, jak na razie, raczej niepomyślne informacje. Podrożały bilety komunikacji miejskiej, co miejski przewoźnik tłumaczył wzrostem cen m.in. energii i usług. Podobnie tłumaczy Miejski Zarząd Dróg, operator Strefy Płatnego Parkowania, składając wniosek miejskim radnym o zatwierdzenie podwyżki opłat parkingowych. – Poprzednia podwyżka opłat miała miejsce w 2022 roku – wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg:
– Kilka lat minęło od tych przymiarek do poprzednich zmian i ich wprowadzenia, więc teraz w ślad za zmianą jednak też wszystkich kosztów, z którymi wiąże się utrzymanie także strefy, ale i w ślad za podwyżką cen dla przejazdów komunikacją miejską należy zoptymalizować właśnie te stawki, bo nie może też być tak, żeby parkowanie było i wjeżdżanie autem do miasta bardziej atrakcyjne niż wybranie komunikacji miejskiej. Więc tutaj chcemy jednocześnie umożliwiać jak najpowszechniej to parkowanie w strefie i wymuszać rotacji, ale jednocześnie też wskazywać, że jeśli ktoś nie musi, albo jeśli ktoś może, powinien korzystać z komunikacji miejskiej, bo ta w porównywalnych cenach pozwala nam jechać. Już opłat za parkowanie w centrum miasta ponosić nie musimy.

Jak informuje Maciej Hasik, zmian „kosmetycznych” w regulaminie opłat w Strefie Płatnego Parkowania jest wiele, ale najważniejsze dotyczą samej wysokości stawek, jakie wg planów MZD powinny obowiązywać w Częstochowie od lutego przyszłego roku:
– Zmiana to ta związana z opłatą za 30 minut i za godzinę parkowania w strefie płatnego parkowania. I tutaj adekwatnie do wymienionego czasu postoju będzie to opłata 2 złote i 4 złote, czyli o 50 groszy i o złotówkę w tych miejscach, gdzie będziemy zostawiać auto 30 minut bądź do godziny postoju. Mamy też zmiany w abonamentach, aczkolwiek nie we wszystkich, bo abonament postojowy mieszkańców Strefy Płatnego Parkowania pozostaje bez zmian. Zmianie ulega też abonament postojowy dla mieszkańca Częstochowy, bez względu na to, czy jest mieszkańcem określonej Strefy Płatnego Parkowania i tutaj się nie zmienia te 90 złotych na kwartał abonament postojowy dla mieszkańca Częstochowy bez względu na to gdzie będzie chciał w tej strefie wykorzystać te 200 złotych wobec 150, które było. Zmianą jeszcze istotną jest też zmiana opłaty dodatkowej, czyli tej opłaty, którą trzeba uiścić, kiedy się po prostu nie zapłaci za postój, nie ma się abonamentu, albo się to przegapiło, albo po prostu pokpiło sprawę. Wówczas taka opłata będzie wynosiła 200 złotych. Jeśli ją wykonamy w ciągu 48 godzin i ten przelew zostanie uskuteczniony, to tak jak było dotąd 50% tej kwoty bazowej, czyli 100 zł wobec 75, które do tej pory funkcjonowały.

Wg Miejskiego Zarządu Dróg podwyżka opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania jest konsekwencją podwyżki cen biletów MPK i ma zachęcać mieszkańców i przyjezdnych do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast samochodów prywatnych. Pojawia się przy okazji tych zmian pytanie, czy MZD planuje też teraz rozszerzenie strefy o kolejne obszary miasta:
– Na razie jeszcze nie mamy tego typu zmian zawnioskowanych, chociaż przygotowanie do pewnych korekt jest i być może jakieś drobne zmiany na mapie czy w systemie funkcjonowania strefy też się pojawią. Natomiast na razie najważniejsza zmiana to ta, o której powiedzieliśmy, która jeśli zostanie przegłosowana głosami miejskich radnych, zostanie wprowadzona w życie od początku lutego. Dlatego też będzie czas, żeby się do tego oczywiście przyzwyczaić. Niewykluczone, że też inne korekty oprócz tych taryfowych, ale to wszystko po to by zoptymalizować i po prostu jeszcze bardziej uatrakcyjnić i uelastycznić po prostu działanie strefy, bo ta się powinna zmieniać w ślad za tym jak zmienia się miasto i ruch w obrębie jego centrum.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta przewidziane jest również m.in. podjęcie uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, a przede wszystkim pierwsze czytanie projektu budżetu Miasta Częstochowy na rok 2025 oraz projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Częstochowy na lata 2025-2039.

Skip to content