Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają ocieplenie. Od czwartku temperatura wzrośnie nawet do 25°C, a w następnych dniach będzie jeszcze wyższa.

Jak powiedziała Emilia Szewczak z IMGW, w tym tygodniu niemal w całej Polsce termometry pokażą powyżej 20 stopni Celsjusza. Najcieplej ma być na południowym zachodzie.

– Temperatura od 16°C na północnym wschodzie, przez 22°C w centrum. Najcieplej będzie na południowym zachodzie, nawet do 25°C. Będzie zatem ładny, słoneczny dzień, poza północnym zachodem, gdzie może pojawić się deszcz. W piątek temperatura wzrośnie powyżej 25°C na południowym zachodzie i południu. Temperatury nie przekroczą 30°C – mówiła synoptyk z IMGW.

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają występowaniu tzw. suszy hydrologicznej, która szczególnie daje się we znaki rolnikom. Wtedy też wzrasta ryzyko pożarów, które dodatkowo jest potęgowane przez sezonowe wypalanie traw.

– Wypalanie traw to bardzo duże zagrożenie, ponieważ tereny upraw rolniczych i leśnych bardzo często sąsiadują ze sobą, a nawet się przenikają. Ogień z nieużytków często przenosi się na obszary leśne, bezpowrotnie niszcząc cenny drzewostan, który po pożarze odradza się przez dziesiątki lat. Obecne temperatury i niska wilgotność powietrza powodują, że ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie – powiedział mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

O tym, jak groźne dla lasów są susze, informowała także Paulina Macherzyńska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kłobuck. Ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia pożarów leśnicy prowadzą regularne patrole z wykorzystaniem wież obserwacyjnych.

– Aby przeciwdziałać pożarom, Nadleśnictwo Kłobuck prowadzi regularne obserwacje z trzech wież. Osoby pełniące tam dyżury są wyposażone we wszystkie przyrządy niezbędne do szybkiego i skutecznego zauważenia potencjalnego pożaru. W takich przypadkach natychmiast zawiadamia się odpowiednie służby. Często wystarczy iskra, aby spłonęło nawet kilkadziesiąt ha lasu. Lasy w Polsce charakteryzują się wysokim zagrożeniem pożarowym. Umyślne podpalenie, wiosenne wypalanie traw czy nieostrożność z ogniem to tylko niektóre przyczyny powstania pożarów lasu – tłumaczyła rzeczniczka.

Leśnicy apelują o ostrożność w lasach, a także o zaprzestanie nielegalnego procederu wypalania traw. W najbliższy weekend spodziewane jest ochłodzenie, co zmniejszy ryzyko występowania pożarów. IMGW wydało ostrzeżenia przed nocnymi przymrozkami dla części województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W tych regionach temperatury przy gruncie mogą spaść nawet do -3°C. Natomiast w obszarach podgórskich są spodziewane mgły.

BNO

Skip to content