Silny, porywisty wiatr ponownie atakuje region częstochowski. Uszkodzone dachy, połamane gałęzie, czy wyrwane konary drzew to niektóre z wielu uszkodzeń, do których doszło w nocy z 16 na 17 lutego.

Jak informuje mł. bryg. Kamil Dzwonnik, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie – jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały łącznie przy 26 zdarzeniach:

– Jedenaście interwencji związanych było z warunkami atmosferycznymi. Dziewięć przypadków to powalone gałęzie drzew oraz same drzewa. Doszło też do dwóch przypadków uszkodzeń obróbek blacharskich na obiektach. Póki co sytuacja nie jest jednak groźna.

W związku ze zniszczeniami, do których doszło na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, interweniowali też strażacy z Kłobucka. Więcej na ten temat mł. bryg. Mariusz Gosławski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku:

– W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy łącznie 13 zdarzeń. Dziesięć z nich związanych było z powalonymi drzewami, złamanymi konarami, które tarasowały głównie drogi. Dwa zdarzenia związane były z uszkodzonymi dachami. Taka sytuacja miała miejsce w miejscowości Puszczew. Jedno zdarzenie związane było ze złamanym słupem telekomunikacyjnym.

Do poważnych uszkodzeń wskutek wichury doszło również w Mstowie, gdzie zerwana została obróbka blacharska z dachu Gminnego Ośrodka Kultury.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – silny wiatr utrzyma się w regionie częstochowskim przez najbliższych kilka dni. Szczegóły prognozy przedstawia Anna Woźniak:

– Po południu i wieczorem nadal spodziewamy się dużego zachmurzenia oraz przelotnych opadów deszczu. Wieczorem szybko się ochłodzi. Porywy wiatru możliwe do 80 km/h. Najbliższej nocy wystąpi dość duże zachmurzenie, choć mogą się pojawiać także przejaśnienia. Rano temperatura wyniesie ok. 1 stopnia. Wiatr także do 80 km/h. Jutro dość pogodnie. Wiatr osłabnie do ok. 60 km/h. Wieczorem zachmurzenie wzrośnie i mogą się pojawić słabe opady deszczu. Z piątku na sobotę wiatr ponownie będzie silniejszy – w porywach do 90 km/h.

Przypomnijmy też, że 17 lutego w całym województwie śląskim, do godz. 23.00, obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.

ABK

Skip to content