Spadek temperatury i pogarszające się warunki atmosferyczne powodują, że bezdomnym mogą zagrażać niskie temperatury. Według badań publikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, liczba osób bezdomnych w Polsce przekracza 30 tys.

– Policjanci z Częstochowy już zaczęli działania pod kątem osób bezdomnych – wyjaśnia rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji, Sabina Chyra-Giereś:

– Podczas codziennej służby zwracają uwagę na osoby, które przebywają w opuszczonych budynkach, altanach, czy na klatkach schodowych. Bo właśnie te osoby najczęściej nie mają żadnego schronienia na zimę i podczas niskich temperatur zagrożone jest ich życie i zdrowie. Za każdym razem każdego roku w okresie jesienno-zimowym apelujemy do mieszkańców miasta i powiatu, aby nie byli obojętni na losy osób, które tak naprawdę potrzebują naszej pomocy, naszego wsparcia.

Miejski Ośrodek Pomocy w Częstochowie jest przygotowany do tzw. „Akcji Zima”, o której mówi Olga Dargiel, rzecznik prasowy MOPS-u:

– To co roczna akcja, gdy w przypadku bardzo znacznego spadku temperatur poniżej zera patrole są przygotowane na to by rozwozić ciepłe posiłki, koce czy odzież. To jest też czas, okazja do porozmawiania z osobami bezdomnymi i nakłonienia ich do skorzystania zarówno z miejskiej ogrzewalni ale również z pomocy długofalowej.

Osobom bezdomnym przez cały rok pomaga także Caritas, która prowadzi liczne placówki. Więcej na ten temat mówi Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Prowadzimy prysznicownie przy ul. Krakowskiej, z której osoby bezdomne mogą korzystać. Mogą się tez tam przebrać, wykąpać, porozmawiać z pracownikami kadry co często bardzo pomocne, bo ta prysznicownia to jest pierwszy punkt styczności z osobą, która stale przebywa na ulicy. I ten moment bywa przełomowy i pomaga w tym, aby osoba przekonała się, że warto skorzystać z pomocy instytucji. To jest czasem punkt zaczepienia aby pomagać dalej. Poza tym Caritas prowadzi Centrum Integracji Społecznej, mamy Centrum Treningowo-pomocowe, gdzie nasza kadra prowadzi kursy, prowadzi warsztaty, co też w znacznym stopniu pomaga wrócić do życia w społeczeństwie i do podjęcia pracy zawodowej.

– Informacje o miejscach w których przebywają osoby bezdomne można przekazywać wirtualnie za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówi Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji:

– Wybierając katalog bezdomność, albo bezpośrednio takie informacje przekazywać do swojego dzielnicowego. Na terenie Śląska od 1 listopada została uruchomiona bezpłatna infolinia pod numerem 987 dla osób potrzebujących zapewnienia schronienia. Na stronie internetowej natomiast Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego można również uzyskać informację pomocy osobom bezdomnym.

Oczywiście trzeba pamiętać, że w sytuacji zagrożeniu życia i zdrowia koniecznie trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112 i powiadomić służby.

Skip to content