Bez pszczół nie ma życia – gościem Poranka Radia Fiat był Andrzej Adamczyk

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. To dzięki nim możemy oglądać zielone i kwieciste krajobrazy. Nie zmienia to jednak faktu, że przy obcowaniu z pszczołami należy zachować odpowiednie środki ostrożności. O Światowym Dniu Pszczół i zaletach tych owadów, w Poranku Radia Fiat mówił Andrzej Adamczyk, prezes Częstochowskiego Związku Pszczelarskiego.

Specjalizacja pszczół w kierunku żywienia się pyłkiem i nektarem powoduje, że są one ważnymi zapylaczami roślin kwiatowych. Co by się stało, gdyby zabrakło ich na świecie?:

– Gdyby zabrakło pszczół miodnych, ciężko byłoby żyć. Świat byłby brzydszy, nie mielibyśmy tyle różnorodnego pożywienia do dyspozycji. My pszczelarze, mówiąc o pszczołach miodnych, mamy na myśli również inne owady zapylające, których występuje około 200 różnych gatunków. Należą do nich między innymi pszczoły samotnice, pszczoły murarki oraz trzmiele. O nich też musimy pamiętać. Pszczoły miodne wyróżnia to, że jako jedyne z owadów zapylających mieszkają w rodzinach. Przez cały rok przebywają wspólnie.

W pszczelej rodzinie, poza robotnicami, najważniejszą rolę odgrywa matka pszczela. Powszechnie nazywamy ją pszczelą królową:

– Często mówi się, że matka jest najważniejsza. Ma ona dwie funkcje do spełnienia – dba o zachowanie gatunku, dziennie potrafi złożyć do kilku tysięcy jaj. Matka jest osobnikiem scalającym rodzinę, robi to poprzez wytwarzanie unikalnego zapachu – feromonu. Ten zapach adaptują wszystkie pszczoły z ula, dzięki niemu mogą się rozpoznać. Jeśli pszczoła wylatuje w pole na tzw. pożytek, czyli zbieranie nektaru i pyłku, nie pobłądzi. Wróci do ula po zapachu.

Posiadanie własnej pasieki staje się w Polsce coraz popularniejsze. Część osób traktuje to jako hobby, inni rozważają, czy jest to sposób na życie. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się zostać pszczelarzem?:

– Każda gmina ma ustawę, która nosi nazwę „o utrzymaniu porządku i czynności”. Określa ona miejsca, gdzie wolno trzymać zwierzęta gospodarskie, w tym pszczoły. Należy się z tym zapoznać, a także nabyć elementarnej wiedzy. Mamy tendencję do zachwytu nad pszczołami, aby entuzjastycznie założony ul nie padł, trzeba się dokształcić np. poprzez lektury, szkolenie. W tym celu można zgłosić się do nas. Wskazane jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o funkcjonowaniu pszczelich rodzin. Następnie, można na rynku pszczelarskim kupić rodzinę pszczół.

Na naszym kanale na platformie You Tube można usłyszeć więcej ciekawych informacji na temat pszczół w rozmowie z gościem Poranka Radia Fiat Andrzejem Adamczykiem, prezesem Częstochowskiego Związku Pszczelarskiego.

 

Skip to content