Fot. Radio Fiat

Co roku 6 maja obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Częstochowska policja nieustannie apeluje o rozsądek na drodze, a w szczególności o ograniczenie prędkości.

Jak wynika z policyjnych analiz i statystyk, to właśnie prędkość jest jednym z głównych czynników mających wpływ na najtragiczniejsze wypadki drogowe. Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

– Prędkość zawsze należy dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze oraz przede wszystkim do własnych umiejętności prowadzenia pojazdu. Piesi i rowerzyści jako niechronienie uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, kierując się m.in. zasadą ograniczonego zaufania i ostrożności. Ważne jest też bycie odpowiednio widocznym (noszenie kamizelek odblaskowych także w terenie zabudowanym i bez względu na porę dnia) oraz dokładne rozglądanie się – przypomniała podkom. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Od początku roku do 30 kwietnia na drogach Częstochowy i powiatu zginęło już sześciu pieszych. Tyle samo osób zginęło w ciągu całego 2020 roku – od stycznia do grudnia. Jak podkreślił rzecznik prasowy częstochowskiej policji, liczba tragicznych zdarzeń z udziałem pieszych jest w tym roku niepokojąca i każdy z nas powinien już teraz zastanowić się, czy należycie dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

– Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, od stycznia bieżącego roku odnotowaliśmy osiem (w tym sześciu pieszych i dwóch kierowców osobówek). Niestety w 2020 roku, mimo że zdarzeń drogowych było zdecydowanie mniej, większa była ilość tych najtragiczniejszych w skutkach. Liczba wypadków śmiertelnych w 2020 roku wzrosła o 13 w stosunku do 2019 roku. Wzrosła też liczba zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców – w 2019 roku było ich 156 (zginęły w nich dwie osoby), natomiast w 2020 roku było 177 (zginęły w nich cztery osoby).

Co o bezpieczeństwie w ruchu pieszych na terenie miasta sądzą mieszkańcy Częstochowy? Nie omieszkaliśmy zapytać.

– Uważam, że niektórzy kierowcy niestety nie zwracają uwagi na przechodniów. Jakiś czas temu przechodziłam przez pasy z wnuczką. Jeden samochód się zatrzymał, natomiast drugi jadący równolegle przejechał bez jakiejkolwiek reakcji. Znajdowaliśmy się wtedy na środku drogi. Moim zdaniem do zwiększenia bezpieczeństwa dla pieszych przyczyniłyby się kontrole kierowców oraz dyscyplinowanie pieszych – mówiła jedna z przechodzących przez przejście kobiet.

– Pieszych nie widać wieczorem, sama jeżdżę samochodem i łatwo to zaobserwować. Trzeba na pewno uważać. Zarówno piesi, jak i kierowcy powinni nauczyć się prawidłowego zachowania. Powinno się głośno mówić o tym, jak ważne jest noszenie odblasków – skomentowała częstochowianka.

W porównaniu do 2019 roku to właśnie w roku ubiegłym na lokalnych drogach pojawiło się więcej piratów drogowych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Aż 659 kierowców straciło w ten sposób uprawnienia do kierowania. To prawie dwukrotnie więcej, niż w 2019 roku.

BNO

Skip to content