“Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” to hasło tegorocznej edycji wydarzenia, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. O zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników w sieci, mówiono także w częstochowskiej Komendzie Powiatowej Policji.
Hejt, poniżające filmy, zdjęcia, wulgarne komentarze, włamania na konta serwisów społecznościowych – to tylko kilka z rodzajów cyberprzemocy, której co roku doświadczają miliony osób. O tym, oraz wielu innych zagrożeniach w sieci, mówi mł. asp. Daniel Zych z Komendy Powiatowej Policji w Częstochowie oraz prowadzący prelekcję dla młodzieży w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.
– Cyberprzemoc ogólnie kojarzona jest z internetowym hejtem. To jest najczęstsza przyczyna wszystkich zagrożeń w internecie. Niestety jest ich sporo. Jednym z rodzajów jest też grooming. Polega na tym, że osoby podające się za niepełnoletnie (współtowarzyszy z klas, rówieśników), próbują nawiązać kontakt z dziećmi i młodzieżą. Chcą je wykorzystać do swoich własnych potrzeb.
Na wykład dotyczący bezpiecznego korzystania z internetu przyszli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. O tym czego się dowiedzieli, mówi Kamil, jeden z uczestników spotkania.
– O profilaktyce, jaką można zastosować w przypadku cyberprzemocy. Sposobach działania przeciwko cyberprzemocy. Słuchaliśmy też o tym, jak wygląda działanie policji w takich sprawach. Na pewno będę teraz bardziej ostrożny przy publikacji różnych rzeczy w internecie. Myślę, że wszystkie osoby, które dzisiaj przyszły na wykład także będą.
Podczas prelekcji młodzież słuchała również jak pomóc ofierze cyberprzemocy. Istotna jest rozmowa, okazanie wsparcia, ale również zachowanie dowodów przestępstwa. Policjanci apelują, że cyberprzemoc jest karalna, a każdy incydent należy zgłaszać. W obchody międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu Polska włączyła się już po raz 15.
ABK