Fot. Radio Fiat

O bezpieczeństwo w uroczystości Wszystkich Świętych należy dbać nie tylko na cmentarzach podczas zapalania zniczy. W dobie pandemii koronawirusa należy stosować się do obostrzeń sanitarnych obowiązujących w czerwonej strefie.

Obecnie wychodząc z domu musimy pamiętać nie tylko o zabraniu telefonu czy portfela, ale także maseczki czy rękawiczek ochronnych. W uroczystość Wszystkich Świętych możliwość zarażenia się wirusem jest znacznie większa niż na co dzień. Duże skupiska ludzi i mało miejsca pomiędzy alejkami nie sprzyjają dystansowi społecznemu. Dokładnie o zagrożeniach w czasie uroczystości Wszystkich Świętych mówi mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– W tym roku ze względu na trwającą pandemie COVID-19 należy stosować się do panującego reżimu sanitarnego. Należy zasłaniać usta i nos maseczką oraz utrzymywać dystans społeczny. Prosimy o przemyślenie i racjonalne zaplanowanie wizyt na nekropoliach. Jeśli to możliwe rozłożenie ich w czasie, tak aby 1 listopada nie było czasie tłumów. Zalecamy w tym czasie pozostanie w domu, szczególnie osobom starszym.

Jak przypomina policja nie wsiadajmy za „kółko” kiedy jesteśmy zmęczeni i pod wpływem alkoholu. Sprawdźmy stan techniczny pojazdu, podczas długiej podróży róbmy sobie przerwy. Podróżując, należy pamiętać o zapiętych pasach bezpieczeństwa oraz o włączonych światłach. Wielu z nas na cmentarze uda się pieszo lub na rowerach dlatego nośmy elementy odblaskowe.

– Podróżując, szczególną czujność powinnyśmy mieć podczas wsiadania i wysiadania z komunikacji miejskiej. Pamiętajmy, aby torebki i plecaki były zamknięte i przytrzymywane ręka. Jeśli podróżujemy własnym transportem zapoznajmy się ze zmianami w organizacji ruchy oraz nie zostawiajmy w nim wartościowych przedmiotów i dokumentów.

Zgodnie z zaleceniami metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo, odwiedzajmy groby naszych zmarłych bliskich w oktawie uroczystości, która trwa od 1 do 8 listopada. Dzięki temu zmniejszy się ilość odwiedzających, przez co ryzyko zarażenia koronawirusem będzie mniejsze.

AS

Skip to content