„Bezpieczna kobieta” nie tylko od święta

8 marca w Dzień Kobiet na Placu Biegańskiego zainaugurowano akcję „Bezpieczna kobieta” pod hasłem „Bądźmy silne i bezpieczne”. Przedsięwzięcie zorganizowano przy współpracy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego z Miejskim Szpitalem Zespolonym, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym oraz częstochowską policją.

Celem działań jest promocja bezpiecznych postaw wśród mieszkanek miasta, która bywa tematem niełatwym i często przemilczanym.

– Poruszamy trudne tematy, ponieważ dotyczą one nie tylko ogólnego bezpieczeństwa, ale m.in. bezpieczeństwa w rodzinie, które bardzo często jest ciężkie do spostrzeżenia z zewnątrz. Staramy się działać wszechstronnie, co jest możliwe dzięki współpracy różnych częstochowskich instytucji. To pozwala nam dotrzeć z przesłaniem do znacznie większej grupy odbiorców – wyjaśnił Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie.

W ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej powstała broszura informacyjna dla kobiet, uświadamiająca, jak zachować się w sytuacji zagrożenia ich bezpieczeństwa oraz jak zadbać o zdrowie.

– W broszurze bardzo przystępnie i rzeczowo opisano wszystkie zagrożenia z życiem i funkcjonowaniem kobiet. Odniesiono się tak również do kwestii obowiązujących przepisów, Niebieskiej Karty czy nowej Ustawy Antyprzemocowej. Jako policjanci włączamy się w dystrybucję tej książeczki na terenie miasta – mówił mł. insp. Dariusz Kiedrzyn, Komendant Miejski Policji w Częstochowie.

W akcję zaangażowane jest również Stowarzyszenie „Częstochowskie Amazonki”. Zdaniem jego prezes – Elżbiety Markowskiej, bezpieczeństwo kobiet to także odpowiednia profilaktyka zdrowia.

– Wciąż zapominamy o zdrowiu. Pamiętamy o wszystkim innym, ale o zdrowiu zapominamy. Chcemy pokazać ludziom to, że warto głośno mówić o zdrowiu. Pamiętajmy o tym, że zdrowe społeczeństwo to szczęśliwe i spełnione społeczeństwo. W Dniu Kobiet życzę wszystkim kobietom, aby zadbały o swoich mężczyzn, a mężczyzn proszę o to, by zadbały o swoje kobiety – powiedziała prezes „Częstochowskich Amazonek”.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2021 roku 4586 kobiet padło ofiarą przestępstwa co stanowiło 45,5% wszystkich pokrzywdzonych mieszkańców miasta i powiatu. Kobiety padały najczęściej ofiarą przestępstwa zgwałcenia (92%), znęcania się (65,9%) oraz gróźb karalnych (51,2%). Warte podkreślenia jest też to, że na 495 osób dotkniętych przemocą domową, ponad 400 to kobiety.

BNO

 

Skip to content