„Bezpieczny pieszy” ponownie w Częstochowie

Blisko 30 patroli ruchu drogowego w całej Częstochowie czuwało nad bezpieczeństwem pieszych. W czwartek, 20 lutego częstochowska drogówka przeprowadziła wzmożone działania pod nazwą „bezpieczny pieszy”.

Od początku 2020 roku, czyli w ciągu ostatnich 50 dni, na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 764 zdarzeń drogowych, w których 68 osób zostało rannych, a 4 poniosły śmierć. Daje to ponad 15 sytuacji drogowych dziennie. Więcej o akcji częstochowskiej policji.

– Akcja ta zorientowana jest przede wszystkim na to, aby zapewnić niechronionym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo w miejscach natężonego ruchu. Chodzi głównie o przejścia dla pieszych, gdzie najczęściej dochodzi do najpoważniejszych zdarzeń – mówiła asp. Sabina Chyra-Giereś, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Za tak dużą liczbą wypadków stoi nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, nadmierna prędkość w okolicach przejść dla pieszych oraz niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami w Częstochowie są te o największym natężeniu ruchu.

– Porównując Częstochowę i powiat do innych aglomeracji, nie mamy szczególnie niebezpiecznych miejsc. Nie mniej najbardziej zagrożone (ruchliwe) jest centrum miasta. Dużo zdarzeń drogowych odnotowujemy na al. Wolności. Nie ukrywam, że prowadzone są rozmowy, a niekiedy działania, zmierzające do zmian w infrastrukturze drogowej na al. Wolności. Zmiany te mają pozwolić poczuć się bezpieczniej pieszym, przechodzącym przez przejścia – tłumaczył podkomisarz Sebastian Tyras, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego częstochowskiej komendy.

W kwestii bezpieczeństwa na ulicach najlepiej zorientowani są czynni uczestnicy ruchu drogowego. Zapytaliśmy więc przechodniów, jak ich zdaniem wygląda bezpieczeństwo przy przejściach dla pieszych w Częstochowie:

– Pieszych nie widać wieczorem, sama jeżdżę samochodem i łatwo to zaobserwować. Trzeba na pewno uważać. Zarówno piesi, jak i kierowcy powinni nauczyć się prawidłowego zachowania. Powinno się głośno mówić o tym, jak ważne jest noszenie odblasków – mówiła jedna z Częstochowianek.

– Aby poprawić bezpieczeństwo, na każdym przejściu powinna być sygnalizacja świetlna – wtrąciła mieszkanka dzielnicy Raków.

– Uważam, że niektórzy kierowcy niestety nie zwracają uwagi na przechodniów. Dwa dni temu przechodziłam przez pasy z wnuczką. Jeden samochód się zatrzymał, natomiast drugi jadący równolegle przejechał bez jakiejkolwiek reakcji. Znajdowaliśmy się wtedy na środku drogi. Moim zdaniem do zwiększenia bezpieczeństwa dla pieszych przyczyniłyby się kontrole kierowców oraz dyscyplinowanie pieszych – dodała jedna z przechodzących przez przejście kobiet.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podało statystyki, z których wynika, że w 2019 roku na przejściach dla pieszych w całej Polsce doszło do ponad 2800 wypadków, w których zginęło 190 osób.

BNO

Skip to content