„Bezpieczny Senior” – kampania przeciwko oszustom

Fot. KMP w Częstochowie

„Bezpieczny Senior” to kampania społeczna ukazująca problem osób starszych wobec oszustów i złodziei. W Częstochowie z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji powstały spoty profilaktyczne, które mają uczulić seniorów na próby oszustwa popularnymi metodami „na wnuczka” oraz „na policjanta”.

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie. Celem akcji jest dotarcie do możliwie jak największej liczby odbiorców.

– Założeniem kampanii jest przede wszystkim dotarcie do osób starszych oraz ich rodzin, które moją je ostrzec. Na książeczkach płatniczych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej okręgu częstochowskiego będą umieszczane specjalne ulotki informacyjne, zaprojektowane przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Dzięki temu informacja dotrze do setek mieszkańców Częstochowy, informując o takim zagrożeniu – tłumaczył sierż. szt. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Przestępcy w Częstochowie cały czas działają za pomocą różnorodnych metod, próbując okraść starsze osoby. Epidemia koronawirusa przyczyniła się do wymyślenia nowych metod oszustwa:

– Przestępcy niestety wykorzystali sytuację związaną z pandemią i kwarantanną. Zmienili sposób działania, oferując cudowne leki na koronawirusa. Różnego rodzaju tabletki i magiczne medaliony w ich mniemaniu mają zapobiec, a nawet leczyć  COVID-19. Liczba udanych wyłudzeń na terenie Częstochowy nie uległa na szczęście drastycznemu zwiększeniu, ale ilość podjętych prób i sposobów – na pewno tak – dodał funkcjonariusz.

Grasujący w Częstochowie i okolicach złodzieje najczęściej kontaktują się z ofiarami telefonicznie. Od stycznia bieżącego roku podjęto co najmniej 34 próby takich wyłudzeń. A to tylko liczba osób, które zdecydowały się przekazać sprawę częstochowskiej policji.

– W taki sposób jedna z mieszkanek Częstochowy myśląc, że pomaga córce uczestniczącej w wypadku drogowym, przekazała oszustom 80 tys. zł, które uprzednio spakowała do opakowania po cukierkach. Inny mieszkaniec Częstochowy udał się do banku, chcąc wypłacić 60 tys. złotych na taki sam cel, jednak dzięki czujnej postawie pracownika banku nie doszło do przekazania pieniędzy. W ubiegłym tygodniu dwie kobiety weszły do domu 92-letniej mieszkanki Częstochowy, podając się za pielęgniarki środowiskowe. Gdy seniorka zajęta była przygotowywaniem ciepłego napoju dla gości, kobiety znalazły pudełko z odłożoną gotówką i po ich przywłaszczeniu wyszły z mieszkania. Cennym łupem, oprócz gotówki i biżuterii, może być nasza tożsamość np. numer dowodu osobistego i PESEL oraz loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Musimy je chronić, gdyż takie dane mogą umożliwić przelanie pieniędzy na konto przestępcy lub zaciągnięcie na nas kredytów – przypomniał oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie asp. Sabina Chyra-Giereś.

Kampania ma także zostać rozpropagowana w lokalnych mediach. Dodatkowo plakaty i ulotki informacyjne, dzięki uprzejmości Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, trafią do wszystkich parafii na terenie naszego miasta i powiatu. Natomiast w lokalnej prasie znajdziemy artykuły poświęcone tej tematyce. Materiały te będą również wykorzystywane podczas codziennej służby dzielnicowych.

Przypominamy, że na antenie radia Fiat w każdy piątek o godz. 14:20 w audycji Policyjny sygnał wraz z funkcjonariuszami częstochowskiej policji informujemy, doradzamy i ostrzegamy, jak uniknąć różnych zagrożeń. Audycje dostępne są także na naszym portalu w formie podcastów.

BNO

Skip to content