Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców

Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie organizuje kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Ich celem jest usprawnienie komunikacji i usamodzielnienie obywateli, którzy przybyli do Polski z ogarniętego wojną kraju.

Jak mówiła Iwona Brzozowska, dyrektor placówki, zajęcia będą skierowane do osób powyżej 15. roku życia.

– Wyobraziliśmy sobie, że jesteśmy w takiej samej sytuacji, jak obecni obywatele Ukrainy, czyli uciekamy przed wojną, nie znając języka. Idąc tą drogą, opracowaliśmy program kursu w najbardziej codziennych i typowych sytuacjach dla człowieka, który świeżo przyszedł bez języka obcego. Są to m.in. zwroty grzecznościowe, umiejętność załatwiania urzędowych spraw, czyli szukanie mieszkania, noclegu, kupowanie jedzenia i ubrań, a także załatwianie pracy, szkoły, itp. Uczniowie będą mieć intensywny kurs. Jeśli są to nasi uczniowie, to dodatkowo mają bezpłatne lekcje do trzech godzin tygodniowo w ramach zajęć dodatkowych. W tym kursie chodzi o to, by Ukraińcy bardzo szybko nauczyli się porozumiewać w języku polskim, głównie po to, by zaczęli sobie tu radzić – powiedziała dyrektor.

Kursy organizowane przez Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa będą zintensyfikowane w zależności od zapotrzebowania i mają trwać od 40 do 80 godzin. Podobne zajęcia dla obywateli z Ukrainy prowadzi już Związek Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Bezpłatne lekcje są skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Bezpłatne kursy podstawowe języka polskiego dla osób dorosłych będą się odbywały z podziałem na dwie grupy w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 9:00 do 10:00 oraz od 10:00 do 11:00. Kursy dla dzieci będą organizowane we wtorki i czwartki w godz. 15:00-16:00 dla grup od 6 do 9 lat oraz w godz. 16:00-17:00 dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat.

Zajęcia organizowane przez częstochowski ZNP mają być prowadzone w Klubie Nauczyciela przy ul. Waszyngtona 62.

BNO

Skip to content