W środę, 20 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, które z kolei powołały nowe zarządy spółek. TVP Info chwilę po godzinie 11 przestało nadawać sygnał – zarówno w telewizji naziemnej, jak i sieci internetowej. Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski napisał na portalu X (dawny Twitter), że oprócz “wydania bezprawnych decyzji” o zmianie Zarządów i Rad Nadzorczych mediów publicznych dokonano także “siłowego zajęcia” siedziby TVP, gdzie doszło do fizycznych ataków m.in. na poseł PiS Joannę Borowiak.

 – Nie można łamać prawa – mówi Lidia Burzyńska, poseł RP – Wygrywający obóz ma możliwość dobierania sobie ludzi, na których mogą liczyć, z którymi chcą współpracować i to jest normalna rzeczywistość. Natomiast nie można łamać prawa. Doskonale wiemy, że Rada Mediów Narodowych desygnuje, wybiera prezesów i wybiera rady nadzorcze – podkreśla poseł Burzyńska i dodaje:

– Doskonale wiemy, że Rada Mediów Narodowych desygnuje, wybiera prezesów i wybiera rady nadzorcze – podkreśla poseł Burzyńska i dodaje – Pan Donald Tusk, wiedząc, że jeżeli zgłosiłby do laski marszałkowskiej projekt ustawy, to musi przejść legislację, a więc Sejm, Komisja, do tego Senat, na końcu Prezydent, wiedząc, że być może pluralizm, bo właściwie demokracja pluralizmem mediów mogłaby być zakwestionowana. Wczoraj wieczorem została podjęta przez większość sejmową, większość rządzącą uchwałą. Niby pan Hołownia – marszałek sejmu – powiedział, że to nie jest prawo, to jest tylko opinia, to jest dawanie możliwości działania, a zarazem obligowania wszystkich spółek skarbu państwa do likwidacji TVP.

Politycy Zjednoczonej Prawicy w proteście przybyli do siedziby TVP. Wśród nich pojawiła się poseł Burzyńska, która była świadkiem skandalicznych zachowań, które zostały zgłoszone do prokuratury:

– Właśnie dzisiaj, jeżeli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, wychodząc naprzeciw likwidacji TVP, byłam osobiście podczas dyżurów na Woronicza przed telewizją polską i co takiego się okazało? Po prostu bezprawnie uchwała została wdrożona. Nowy pan prezes, nowa rada nadzorcza. Między innymi miał miejsce incydent, gdzie pani poseł Joanna Borowiak, została przez wysokiego pana wypychana przez drzwi, co spowodowało, że wylądowała w szpitalu z obrażeniami ręki. Więc jeżeli na tym ma polegać rządzenie i na tym ma polegać przestrzeganie prawa i tak ma wyglądać polepszenie warunków życia i szanowania kobiet, no to ktoś, kto będzie tego słuchał, powinien mieć swoje zdanie.

Poseł Burzyńska zwróciła również uwagę na fakt, iż obecnie polskim mediom grozi ujednolicenie:

– Ja nie wiem, dlaczego tak bardzo rządowi obecnemu przeszkadza TVP info. Każdy dorosły człowiek ma prawo wyboru różnych stacji. To, do czego doprowadzili, to będzie od TVN różniło się tylko znaczkiem. I ostatnia kwestia to nie ma w Unii Europejskiej drugiego państwa, gdzie 90 proc. mediów jest w rękach kapitału zachodniego.

Poseł Marcin Romanowski  złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza i jego współpracowników m.in. ws. siłowego zajęcia siedziby TVP. “Bezprawie musi mieć swoje konsekwencje. Przed chwilą złożyłem zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez ministra Sienkiewicza i jego współpracowników. Siłowe zajęcia siedziby TVP i nielegalne zmiany w zarządzie wypełniają znamiona art. 231 kodeksu karnego oraz szeregu innych przepisów” – napisał w środę na portalu X poseł Romanowski.

Skip to content