Biblioteka Publiczna im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie organizuje dla uchodźców kilka inicjatyw. To m.in. zajęcia muzyczne, warsztaty z rękodzieła i bezpłatny kurs języka polskiego, który rozpocznie się 5 kwietnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy al. Kościuszki 4.

Lekcje organizowane będą dla dwóch grup wiekowych – dzieci w wieku 10-15 lat oraz młodzieży od 16 roku życia i osób dorosłych. Jak tłumaczy Sylwia Góra z działu promocji Biblioteki Publicznej, zainteresowanie kursem było tak duże, że na razie miejsc już brak. Osoby z Ukrainy zaproszone są za to do udziału w innych przedsięwzięciach:

– Kurs jest stacjonarny, więc liczba osób, która może wziąć w nim udział jest ograniczona. Chodzi o to, aby prowadząca zajęcia mogła z każdym uczestnikiem porozmawiać – żeby ten język był „żywy”. Kurs organizowany jest od podstaw. Obie grupy – wtorkowa i środowa – są już pełne. Cały czas zapraszamy też gości z Ukrainy do udziału w innych zajęciach, organizowanych zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych

W programie przewidziane są różnorodne warsztaty, w tym plastyczno-literackie oraz teatralne:

– Staramy się, żeby te zajęcia odbywały się w centrum miasta. Zapraszamy do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, gdzie realizujemy cykliczny projekt „Biblioteka dla malucha”. To zabawy ruchowe połączone z czytaniem przeznaczone dla dzieci w wieku 2-4 lata. W środy o godz. 15.30 zaproszone są natomiast trochę starsze dzieci. Będą to warsztaty plastyczno-literackie. Kolejne atrakcje organizowane są w Muzotece. Tam, specjalnie dla gości z Ukrainy, trwać będą zabawy muzyczno-rytmiczne oraz muzyczno-plastyczne. Filia nr 9 Biblioteki Publicznej zaprasza natomiast dorosłych, zwłaszcza panie, na spotkanie koła rękodzieła. Podczas zajęć wykonane zostaną ozdoby wielkanocne.

Udział w zajęciach wymaga jednak wcześniejszych zapisów poprzez kontakt z Biblioteką. Informacje dotyczące działalności instytucji, także w języku ukraińskim, znaleźć można na jej stronie internetowej oraz profilu Facebook.

ABK

Skip to content