Biblioteki i muzea w Częstochowie – kiedy otwarcie?

Biblioteka przy Al. Najświętszej Maryi Panny 22/fot. facebook.com/Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego

W środę 29 kwietnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że otwarcie niektórych instytucji kulturalnych może nastąpić 4 maja. II etap luzowania obostrzeń dotyczy m.in. udostępniania bibliotek i muzeów. W Częstochowie zarówno jedne, jak i drugie są nadal zamknięte.

W przypadku częstochowskiej biblioteki warunkiem jej otwarcia jest udzielenie pozytywnej zgody przez sanepid.

– Dyrekcja przygotowuje pismo do sanepidu, gdzie muszą być określone wszystkie warunki, zabezpieczające zarówno pracowników, jak i czytelników. Jeśli sanepid udzieli zgody w miarę szybko, będziemy mogli otwierać część bibliotek, które są przygotowane do pracy z czytelnikiem – tłumaczyła Iwona Glińska, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego w Bibliotece Głównej.

Odpowiedź sanepidu nie oznacza uruchomienia wszystkich filii biblioteki w Częstochowie.

– Początkowo otworzymy największe oddziały, dysponujące największą liczbą pracowników i mające najlepsze warunki lokalowe. Otwieramy wypożyczalnię główną przy al. NMP 22, Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Kościuszki. Następnie otwieramy filie nr 7, 8, 9, 13 i 14. Pozostałe będą otwierane w następnym etapie – dodała Iwona Glińska.

Jak twierdzi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w bibliotekach największym czynnikiem zagrożenia w przypadku epidemii są książki, na których wirus może przetrwać nawet kilka dni: – Książki są papierowe, a wirus na nich jest w stanie przeżyć do 24 godzin. Na okładkach, z którymi czytelnicy oraz bibliotekarze mają kontakt, wirusy mogą się utrzymywać do trzech dni. Stąd ważny reżim higieniczny. Warto też dodać, że czytelnie wznowią swoją działalność dopiero w czwartym etapie znoszenia obostrzeń – dodał dr.

W podobnej sytuacji znalazły się również częstochowskie muzea, które obecnie są na etapie przygotowywania się do otwarcia swoich oddziałów.

– Trwają prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa i zdrowia zarówno zwiedzających, jak i pracowników. Trwa także szacowanie kosztów wprowadzenia odpowiednich procedur, zabezpieczeń technicznych i środków ochronnych. Wiemy, że będziemy musieli opracować nowy regulamin zwiedzania. Musimy zadbać także o muzealia, stosując procedury wytyczone m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczyła Katarzyna Ozimek, p. o. dyrektora Muzeum Częstochowskiego.

Jeśli decyzja częstochowskiego sanepidu będzie pozytywna, część bibliotek zostanie otwartych jeszcze w tym tygodniu. Muzeum nie jest natomiast w stanie podać przybliżonego terminu otwarcia. Z informacji, które uzyskaliśmy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że rozpatrywanie wniosków od tego rodzaju instytucji jest czymś nowym, a wytyczne są dopiero w trakcie ustalania.

BNO

Skip to content