Fot. Radio Fiat

Placówki biblioteczne w Częstochowie tymczasowo wznowiły swoją działalność. Ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia książki, audiobooki oraz inne materiały wypożyczane będą jedynie do 23 grudnia. Dostępne zbiory można też rezerwować: telefonicznie, mailowo lub przez elektroniczny system SOWA.

Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie tłumaczy, że z uwagi na sytuację epidemiczną w placówce obowiązuje rygor sanitarny. Czytelnicy zobowiązani są do noszenia masek lub przyłbic, odkażania rąk oraz zachowania dystansu społecznego.

– Książki podają bibliotekarze. Czytelnik może się też umówić z pracownikiem na konkretny termin i przyjść jedynie po odbiór książek. Nie trzeba więc stać w kolejce i czekać. Zależy nam na Państwa bezpieczeństwie. Nadal nie mamy udostępnionych stanowisk komputerowych oraz katalogów kartkowych. Bibliotekarz oczywiście pomaga w wyszukiwaniu określonych materiałów, jeśli jest taka potrzeba. Osoby, które piszą różnego rodzaju prace np. licencjackie czy magisterskie mogą umówić się w bibliotece głównej na indywidualną wizytę w określonym terminie. Pracownicy przygotowują też zestawy bibliograficzne, bądź materiały wyszukane przez czytelnika. Wystarczy przyjść w umówionym terminie i można już spokojnie pracować.

Okres jesienno-zimowy oraz sytuacja epidemiczna to czas wielu zachorowań, a co za tym idzie – zwolnień lekarskich. Przed wyjściem do biblioteki na umówioną wizytę warto więc upewnić się, czy spotkanie jest aktualne. Pamiętajmy też, aby nie dezynfekować wypożyczonych książek.

– Drodzy Państwo książki, które oddajcie po przeczytaniu, składujemy w wydzielonych miejscach na tzw. kwarantannie. W taki sposób postępuje każda filia. Zanim książki ponownie trafia do wypożyczenia, leżą minimum 3 dni. W ten sposób zmniejszamy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prosimy też, aby nie odkażać książek samemu.

Wypożyczalnia główna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-19.30 oraz w soboty od 9.00 do 14.00. Działalność kulturalno-edukacyjna nadal prowadzona jest w wersji online.

Więcej informacji znaleźć można na stronie biblioteka.czest.pl.

ABK

Skip to content