Blisko 5 km liczyła trasa biegu sztafetowego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Częstochowie. W sztafecie wzięło udział 11 placówek szkolnych oraz przedszkolnych wyłącznie z dzielnicy Raków.

Żaneta Trąbczyńska, nauczyciel wychowania fizycznego w tej szkole przyznaje, że to pomysł na aktywne uczczenie Święta Niepodległości, będący alternatywą dla tradycyjnych szkolnych akademii.

– Spotykamy się z lokalnymi szkołami, by wspólnie uczcić to ważne dla nas Święto. Sztafeta ma formę rekreacyjną, co oznacza, że wspólnie z innymi szkołami zintegrujemy się i uczcimy ten dzień. Biegniemy ulicami i chodnikami Rakowa, a na trasie zamiast pałeczki sztafetowej przekazujemy sobie flagę Polski. Sztafetę wspólnie kończymy na Placu Orląt Lwowskich – mówiła Żaneta Trąbczyńska.

Trasa niepodległościowej sztafety biegła z Placu Orląt Lwowskich przez al. Pokoju, ul. Kuncewiczowej, Prusa, Łukasińskiego, Okrzei, al. Wojska Polskiego i al. Pokoju do Placu Orląt Lwowskich, gdzie znajdowała się meta.

– Bieg organizujemy po raz pierwszy. Obawialiśmy się niekorzystnej pogody, ale na szczęście ta nam sprzyjała. Mamy nadzieję, że ta impreza wpisze się na stałe w kalendarz obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę – dodała nauczycielka.

Na zakończenie po krótkim artystycznym występie uczniów miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem na placu.

BNO

Skip to content