Bioterroryzm – realne zagrożenie?

poprawka

Nie zdajemy sobie sprawy z potęgi zagrożenia – taki wniosek płynie z wykładu na temat współczesnych zagrożeń bioterroryzmem, który odbył się w czwartek w auli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W zorganizowanym przez Instytut Wychowania Fizycznego, Turystyki i Fizjoterapii spotkaniu padły pytania o to, czy powinniśmy bać się broni biologicznej i dlaczego epidemia może być dla nas bardziej niebezpieczna, niż inne formy terroryzmu. Krzysztof Lasocki z Ośrodka Diagnostyki Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Puławy wyjaśnia istotę tematu podjętego na wykładzie, zaznaczając, że bioterroryzm jest zagrożeniem współczesnego świata, rzeczywistości w której żyjemy:

– Ne powinniśmy się bać, bo lęk paraliżuje. Powinniśmy podjąć wyzwania, żeby to zagrożenie zminimalizować. Należy prowadzić pełną diagnostykę, śledzić zagrożenia, a jednocześnie przygotowywać się na tyle, na ile państwo stać do reagowania czy zabezpieczenia obywateli przed tymi zagrożeniami. Broń biologiczna jest realnym zagrożeniem, dlatego, że jest najtańsza i najłatwiejsza do proliferacji czyli przemieszczania. Na lotnisku nie da się wykryć słoika, który będzie zawierał wysoce zaraźliwe patogeny.

Obawiając się terroryzmu, mamy na myśli ten, który jest widoczny, namacalny, i jak stwierdził Krzysztof Lasocki, spektakularny. To dlatego, że go widać, budzi w nas strach. Tymczasem to broń biologiczna może być równie dużym, jeśli nie większym zagrożeniem ludzkości. Na szczęście dla nas, hipotetycznie, ale warto mieć tego świadomość.

SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content