„Bitwa Regionów” w nowej odsłonie

Źródło fot. kowr.gov.pl

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do największego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Bitwa Regionów”. Konkurs jest prowadzony przez KOWR już od wielu sezonów.

Kultura i tradycje polskich wsi to dobro narodowe, które trzeba chronić, wzmacniać i utrwalać dla przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważne jest promowanie wszystkich wartości, w tym także tradycji kulinarnych.

– Szanowne Panie Gospodynie. Z całego serca zachęcam Was do udziału w kolejnej edycji konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów 2021”. Pokażcie wspaniałe tradycje waszych małych ojczyzn całej Polsce. Przy okazji moja osobista, wielka prośba – wychowujcie w tych tradycjach przyszłe pokolenia – zapraszał minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Po roku przerwy spowodowanej pandemią koła zapraszane są do rywalizacji w nowej formule. Jury będzie oceniać pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu wideo.

– Mamy tu dwa etapy. W pierwszym jest przygotowanie opisu receptury i przepisu wykonania tradycyjnej regionalnej potrawy. Drugi etap to prezentacja przygotowania potrawy według tego przepisu w formie krótkiego filmu wideo o długości ok. 120 sekund. Filmy zostaną ocenione, jeśli będziemy jeszcze pod rygorem COVID-owych obostrzeń. Jeśli nie, wrócimy do tradycyjnej formy, czyli spotkania z konkursem na żywo, w którego czasie Koła Gospodyń będą przygotowywać te potrawy – tłumaczył Konrad Jarzyński, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Częstochowie.

„Bitwa Regionów” to nie tylko rywalizacja. To także wsparcie polskich rolników i promocja lokalnych produktów. Tegoroczna edycja jest już szóstą odsłoną tego konkursu. Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać zgłoszenia do końca maja bieżącego roku poprzez stronę internetową bitwaregionow.pl. Tam też znajdują się szczegółowe informacje dotyczące udziału w konkursie.

Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

BNO

Skip to content