Przypadający 5. grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza stał się okazją do zorganizowania kolejnej, trzeciej już edycji konferencji „Blaski Wolontariatu Hospicyjnego”. Wydarzenie, które odbyło się w poniedziałek, 9 grudnia, to wspólna inicjatywa Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie i Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
– Konferencja jest efektem naszej współpracy z placówkami medycznymi czy opiekuńczymi z naszego regionu. Dlatego cieszy mnie możliwość spotkania z ekspertami w dziedzinie wolontariatu – powiedział uczestniczący w konferencji prorektor ds. Collegium Medicum dr hab. Sławomir Letkiewicz, prof. UJD. – Medycyna jest jedna, dotyczy wszystkich nas i szereg instytucji powinno się integrować, żeby ta praca była jak najlepsza. Opieka długoterminowa dotycząca osób, które są w stanie terminalnym jest bardzo istotna. To są ludzie, którzy poznikali z ulic, oni są w domach i ciężko jest dotrzeć do nich, dlatego czynimy te starania, żeby ta współpraca się układała jak najlepiej.
Na rangę zagadnienia, jakim jest wolontariat, a w zwłaszcza wolontariat hospicyjny, zwracała uwagę Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Przybliżyła również zagadnienia, na które podczas konferencji szczególnie starano się zwrócić uwagę:
– Wolontariat jest bardzo istotny i ważny i bardzo ważną rolę odgrywa w działaniach hospicyjnych. Jeżeli mamy wolontariuszy, wtedy nasza opieka może być wyższej jakości, pacjent może czuć się lepiej, bo pacjentowi przede wszystkim potrzebny drugi człowiek. Niekoniecznie musi to być lekarz, pielęgniarka, psycholog, fizjoterapeuta ale po prostu drugi człowiek. Medycy mają bardzo dużo obowiązków i zadań tych medycznych, a przecież człowiekowi potrzeba też zagospodarowania tej sfery społecznej, sfery takiej czysto ludzkiej. I ta komunikacja, jaką może zorganizować wolontariusz dla tego pacjenta ciężko chorego, to jest bardzo istotna i ważna. Przede wszystkim chcemy właśnie powiedzieć o tym, jak istotna i ważna jest rola dobrej komunikacji z drugim człowiekiem, o otwartości serca na drugiego człowieka, o ważnej roli miłości bliźniego, o tym jak należy leczyć też ból, no bo to też jest bardzo ważna sprawa w opiece paliatywnej, kiedy pacjent ma ciężką chorobę, bardzo często chorobę nowotworową, to leczenie farmakologiczne, oprócz tego, że potrzebny jest człowiek, to przede wszystkim też trzeba zastosować odpowiednie leki, żeby mógł odbierać świat, kiedy go nie będzie bolało.
Na konferencję zaproszeni zostali uczniowie szkół średnich z Częstochowy i regionu, a także studenci UJD. Z obecności właśnie tej grupy cieszył się współorganizator konferencji, dziekan Collegium Medicum dr Leon Rak:
– My tutaj prowadzimy na uczelni kierunki medyczne i w związku z tym bardzo ściśle współpracujemy z różnymi placówkami medycznymi, w tym właśnie z Hospicjum częstochowskim. Uważamy, że nasi studenci powinni od pierwszych lat studiów również z tym problemem i z tym tematem się zapoznawać, po to, żeby w przyszłości nie tylko jako pracownicy służby zdrowia, ale również jako wolontariusze mogli wesprzeć te obszary, które wymagają takiego wsparcia. Nie w każdym obszarze państwo jest w stanie zagwarantować pełną opiekę, w związku z tym zawsze wolontariusze będą potrzebni, i to w każdej dziedzinie, a w szczególności właśnie w tych zakresach, które są bardzo trudne, a hospicja to są właśnie takie miejsca, gdzie szczególnie ta pomoc jest wymagana. Myślę, że wdrażanie młodych ludzi do właśnie tego typu pracy, to jest bardzo duży zysk społeczeństwa w przyszłości, ponieważ oni od samego początku uczą się empatii, która jest potrzebna nam wszystkim na co dzień.
Konferencja miała też swoją część warsztatową, podczas której na pytania uczestników odnośnie zasad funkcjonowania wolontariatu w Hospicjum częstochowskim odpowiadał Bartosz Wróblewski, psycholog i koordynator wolontariatu w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:
– W dniu dzisiejszym chcemy pokazać z czym się wiąże taki wolontariat hospicyjny, ale również chcemy przedstawić taką stronę medyczną, psychologiczną, żeby też takiemu wolontariuszowi było łatwiej wspierać naszych podopiecznych. Jeżeli chodzi o nasz wolontariat i naszych wolontariuszy, mamy ich dużo, ale dobrych serc i rąk do pomocy nigdy nie jest za wiele. Zawsze chcemy więcej, więcej i więcej. Im więcej wolontariuszy będzie wchodziło na oddział, tym w ten oddział będzie żywszy, pacjenci będą bardziej zaopiekowani.
Podczas konferencji wygłoszono m.in. referaty: „Dlaczego warto leczyć ból przewlekły”, „Afirmacja życia i świadomość śmierci – o roli towarzyszenia umierającym”, czy „Psychologiczne reakcje na chorobę – jak wspierać nieuleczalnie chorych i ich bliskich”.