W środę 5 września do świątyni św. Wojciecha w Częstochowie, w uroczystej procesji, wniesione zostały relikwie Błogosławionych Męczennic z Nowogródka. Po pierwsze jedna z męczennic pochodzi z naszej archidiecezji, po drugie nasza wspólnota parafialna w przyszłym roku będzie miała jubileusz 50 lecia, a siostry Nazaretanki są obecne w katechizacji naszej parafii od samego początku. Po trzecie  75. rocznica zamordowania sióstr zbiega się z 79. rocznicą krwawego poniedziałku w Częstochowie, kiedy na początku wojny  dokonano zagłady kilkuset obywateli miasta.  – mówi o inicjatywie sprowadzenia relikwii do Polski  ks. prałat Stanisław Iłczyk – proboszcz w parafii św. Wojciecha.

Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.  W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na wyjątkowość misji, jaką w Bożym zamyśle zrealizowały błogosławione męczennice.   – Siostry oddały swoje życie w ofierze, ratując w sposób niezwykły od rozstrzelania ojców rodzin i mężów, którzy wolni wrócili do domu, a one jak pokazuje nam ten obraz zostały rozstrzelane w lesie  – podkreślał w homilii  metropolita.

Niemcy okupujący w trakcie wojny Nowogródek co jakiś czas organizowali “pokazowe” rozstrzeliwanie Polaków, aby zastraszyć wszystkich stawiających jakikolwiek opór. Taka akcja miała miejsce 18 lipca 1943 roku, kiedy to aresztowano 120 osób z zamiarem rozstrzelania. Wówczas to siostry nazaretanki wspólnie podjęły decyzję ofiarowania swego życia za uwięzionych członków rodzin. Wobec kapelana i rektora fary, ks. Aleksandra Zienkiewicza, tę decyzję w imieniu wszystkich wypowiedziała siostra Maria Stella, pełniąca wtedy obowiązki przełożonej. 1 sierpnia 1943 roku, około godziny 5.00 rano, w lesie dokonał się mord na 11 niewinnych zakonnicach. Najmłodsza siostra miała 27 lat. Z terenu naszej archidiecezji wśród męczennic znalazła się 47 – letnia siostra Józefa Chrobot, która jest trzecią, (po błogosławionych kapłanach Maksymilianie Binkiewiczu i Ludwiku Rochu Gietyngierze) w dziejach Kościoła częstochowskiego.

4 września przypada wspomnienie liturgiczne Błogosławionych Sióstr Nazaretanek Marii Stelli i 10 Towarzyszek, które poniosły męczeńską śmierć w trakcie II wojny światowej.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content