Bokserzy Startu Częstochowa z medalami

Start Częstochowa kontynuuje najlepsze częstochowskie tradycje bokserskie. Podczas minionych Mistrzostw Śląska w Boksie Olimpijskim, pięciu z sześciu reprezentantów klubu przywiozło medale – 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe.

W mistrzostwach wzięło udział 141 zawodników z 29 klubów bokserskich z całego województwa. Pięć medali na sześciu reprezentantów częstochowskiego Startu to bardzo dobry wynik. Walki odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: kadetów, juniorów i młodzieżowców. W kategorii kadetów i w wadze ciężkiej (ponad 80 kg) złoty medal zdobył ubiegłoroczny mistrz Polski, Patryk Kluska. Jego predyspozycje komentuje prezes Startu Częstochowa, Tadeusz Skwara:

Chłopak dopiero ma 15 lat rocznikowo. Mam nadzieję, że się będzie bardzo dobrze rozwijał. Powołany został zresztą do Kadry Kadetów. To była w sumie jego 11 walka, tak że to jest taki samorodny talent. Poza tym jest niesamowicie pracowity, ma dobre warunki fizyczne. Na Mistrzostwach Śląska dwóch przeciwników zmiótł z ringu – sekundanci ich poddali.

Patryk Kluska po Mistrzostwach Polski Młodzików w 2021 roku | Źródło fot.: KS Start Częstochowa / Facebook.com

W klubach bokserskich na całym świecie młodzi zawodnicy dopuszczani są do turniejów już od dziesiątego roku życia. W Polsce natomiast młody adept boksu może stanąć w szranki dopiero po ukończeniu 14-roku życia. Jest to ogromne utrudnienie dla naszych zawodników, którzy mierząc się ze swoimi rówieśnikami z Białorusi, Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, mimo bardzo dobrego przygotowania, radzą sobie gorzej niż słabsi technicznie zawodnicy z innych krajów, właśnie przez małe doświadczenie w sparingach. Przykładem zawodnika z bardzo niedużym doświadczeniem ringowym jest Bartłomiej Gawron, dla którego występ na mistrzostwach w Rajczy był serią ringowych debiutów. Wystartował on w kategorii juniorów w wadze 92 kg:

Jeżeli chodzi o Bartka, to jest szesnastoletni z kolei chłopak. Zdobył srebro. Niestety w walce finałowej przeciwnik był lepszy. Nie mógł za bardzo sobie z nim poradzić. No i efekt był taki, że przegrał przez RSC – sekundant go poddał. A że to była jego druga walka w życiu, sekundant nie chciał go narażać.

W kategorii juniorów brąz zdobył Paweł Borowski w wadze ponad 92 kg. Brązowy krążek zdobyli także dwaj młodzieżowcy ze Startu: Jakub Poroszewski i Tomasz Skoczylas:

Kuba Poroszewski to jest 19-latek. Niesamowite warunki – ma ponad 190 cm wzrostu i ponad 100 kg wagi. Umiejętności średnie ale serce do walki ogromne. No i Tomek Skoczylas – to już jest zawodnik w miarę doświadczony. Wiele lat trenował w Anglii, no a tutaj na razie średnio mu idzie.

Złoty medalista z Rajczy, Patryk Kluska przygotowuje się obecnie do mistrzostw Polski kadetów. Klub ma nadzieję, że Patrykowi uda się stanąć tam na podium. Ponadto w Starcie Częstochowa trwają przygotowania do 25. Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego, który odbędzie się w drugiej połowie września w Częstochowie.

Skip to content