Bp Andrzej Przybylski z modlitwą u Braci Szkolnych

Ośrodek specjalny/Foto. Radio Fiat

Dzisiaj w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Św. Józefa, człowieka który stanowił opokę dla Maryi i Syna Bożego. Dzisiaj takimi Józefami dla niepełnosprawnych dzieci są m.in. opiekunowie ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. Św. Jana de la Salle. Aby uhonorować ich trudną pracę w Uroczystość Św. Józefa bp Andrzej Przybylski odprawił uroczystą Mszę św.

Święty Józef otoczył Jezusa ojcowską opieką i miłością, dbając o jego bezpieczeństwo i szczęśliwe dzieciństwo. Jak mówi bp Andrzej Przybylski, jest to poświęcenie, które może nas wiele nauczyć. Odpowiedzialności, miłości i wytrwałości. Tak jak święty Józef opiekował się Świętą Rodziną, tak my – idąc za jego śladem – powinniśmy opiekować się sobą nawzajem.

Jak mówi Małgorzata Michalczyk, zastępca dyrektora placówki, praca z niepełnosprawnymi dziećmi wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, wyrozumiałości i umiejętności pedagogicznych, lecz warto im pomagać. Nie jest to jednak czynione z egoistycznej potrzeby samozadowolenia, a z potrzeby serca niesienia pomocy.

Ośrodek jest jedną z placówek działających w ramach Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, zakonu istniejącego od ponad trzystu lat. Ich założycielem był francuski duchowny Jan de la Salle. Jak mówi brat Artur Skoczek, prowincjał Braci Szkół Chrześcijańskich w Polsce, wstawiennictwo Świętego Józefa jest dla nich bardzo istotne, ponieważ tak jak on, starają się dbać i przewodzić potrzebującym dzieciom. Nakierowywać je na właściwe tory i być dla nich niczym ojciec.

Po Mszy św. uczestnicy Eucharystii zasiedli wspólnie do uroczystego posiłku.

Specjalny Ośrodek Wychowawczy jest placówką katolicką, jednakże pomoc niesie wszystkim potrzebującym dzieciom, niezależnie od ich wyznania. Sama pomoc opiera się głównie na wychowywaniu dzieci w rodzinnej atmosferze, co uczy ich m.in. funkcjonowania w społeczeństwie oraz odpowiedzialności za siebie nawzajem.

Całości homili bp. Andrzeja Przybylskiego do wysłuchania na stronie internetowej Radia Fiat.

Skip to content