Brat Haliny Poświatowskiej już nie pracuje w muzeum jej twórczości

W październiku Częstochowa obchodziła rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej, wiele instytucji kultury i placówek edukacyjnych uczciło pamięć zmarłej w 1967 roku częstochowskiej poetki. W wielu z nich uczestniczył Zbigniew Myga, brat Haliny Poświatowskiej. Sprawuje on funkcję kustosza Domu Poezji, czyli muzeum poświęconym poetce. A właściwie sprawował.

Decyzję w tej sprawie podjęło Muzeum Częstochowskie, a sprawę wyjaśnia Aleksander Wierny, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu.

O całej sytuacji dowiedzieliśmy się z mediów. Poprosiłem o wyjaśnienie przedstawicieli muzeum, musimy jeszcze chwilę poczekać, ponieważ dyrektor Muzeum Częstochowskiego jest za granicą. Pan Zbigniew Myga wkroczył w wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, natomiast chciał pracować dalej, na co nie zgodziła się dyrekcja muzeum i właśnie o tym będziemy rozmawiać – mówi Aleksander Wierny.

Co na to sam Zbigniew Myga, brat Haliny Poświatowskiej?

Ja również byłem zaskoczony. W końcu 11 lat tutaj pracowałem i starałem się rozmawiać z częstochowianami, a każdego ze zwiedzających traktowałem jak swojego własnego gościa. Mam pisemną odpowiedź na moje podanie o ponowne zatrudnienie w Muzeum Częstochowskim: odmowa ze względu na sytuację muzeum i moje przejście na emeryturę – mówi Zbigniew Myga.

Dyrektor Muzeum Częstochowskiego wróci z urlopu pod koniec miesiąca.